Magazín

U rodinné terapie je důležité nesoudit a nehledat viníka

Written by Jan Neckář

Občasné neshody jsou běžné v každé rodině. S počtem členů rodiny přibývá i situací, které je třeba vyřešit. Někdy se ale objevují situace, které jsou bez pomoci jen těžko řešitelné. Zde pomáhá rodinná terapie.

Když se sejdete a máte možnost najít novou cestu

Současné možnosti psychoterapie jsou v naší zemi naštěstí skutečně široké. V rámci rodin je však nabídka dosti omezená. Specializovat se na vztahové záležitosti totiž není nijak snadné. Přitom právě v tomto prostředí mohou nastat potíže, jako je rozvod, deprese a úzkosti, nebo závislost na drogách.

Najít novou cestu z potíží, aby se na ní každý člen rodiny cítil dobře, to je základ rodinné terapie. Základy, na kterých je stavena, jsou přitom velmi inspirující.

Vina neexistuje a odsuzování nemá smysl

Často bývá v rodinách potíž, když se někdo vydá jiným směrem, než si většina přeje. Rodinná terapie se snaží nalézt cestu, která je pro život a soužití všech zúčastněných ta nejlepší. Chrání se přitom duševní i fyzické zdraví všech členů rodiny.

Stále je důležité si zdůrazňovat, že vina neexistuje. Odsuzovat se navzájem pro svou odlišnost nebo pro volbu, kterou jsme v životě udělali, nám mnoho štěstí nepřinese. Terapeut se proto snaží nabízet pomocnou ruku, ne se stavět do role soudce.

Změna komunikace jako klíčový parametr

Ve většině případů dochází k posunu v komunikaci v rodině. Bez odborné pomoci je těžké ji v rodinném soukolí snadno uzpůsobit tak, aby byla ku prospěchu všem. Přesto existují možnosti, jak na to. I zdánlivě neřešitelné situace mohou vyústit ve spokojenost celé rodiny.

Ať již si procházíte čímkoliv, odborná rada terapeuta a nadhled nad vaší situací vám pomohou nalézt opět rodinné štěstí. Hru na viníka a oběť ale nehledejte. Zde jsou všichni rovni. Jde nám přeci o výsledek a dobro všech, ne o osobní výhru.

About the author

Jan Neckář

Leave a Comment