Detoxikace

Ostropestřec jako významný lék pro vaše játra

Written by Makawiel

Bylinky byste při léčbě jakýchkoliv potíží rozhodně neměli opomínat, řada z nich totiž přináší opravdu výrazné výsledky. Jestliže vás trápí problémy s játry, pak byste měli vyzkoušet zázračný ostropestřec, který uleví od řady problémů.

Ostropestřec mariánský

Všechny části této zázračné rostliny obsahují mnoho léčivých látek, nejčastěji však bývají využívána semena, protože mají největší léčebný účinek. Nejdůležitější je látka zvaná silymarin, která podporuje regeneraci jaterní tkáně. Všechny další obsažené látky stimulují jaterní buňky, zlepšují metabolismus jater a působí jako skvělé antioxidanty. K detoxikaci jater je potřeba aktivní enzym a dostatek kyslíku, což podporují právě látky obsažené v ostropestřci, v největším množství se vyskytují pod slupkou vyzrálých semen.

Nemoci, při kterých pomůže

Vzhledem k tomu, že nejlepší účinky ostropestřce se projevují na játrech, spolehlivě vám pomůže při hepatitidě, cirhóze jater, snížené funkci či při detoxikaci po konzumaci nebezpečných látek jako jsou drogy, alkohol, léky a podobně. Dále však může také podpořit váš imunitní a nervový systém, především při duševních chorobách, dříve byl užíván jako sedativum. Zevně se dá využít na bércové vředy, křečové žíly či hemoroidy.

Způsoby užití

Nabízí se využití semen pro výrobu čaje, ovšem tento způsob není příliš vhodný, léčebný účinek je totiž zcela minimální vzhledem k tomu, že látky se těžko rozpouštějí ve vodě. Pro přípravu čaje se doporučuje 15 minut povařit lžíci semen. Můžete také pojídat samotná semena, kdy se látky dostanou lépe do těla. Navíc slupky semen čistí sliznice trávicího traktu (nevhodné pro lidi se záněty žaludku či střev, slupky totiž odstraní i ochranný hlen sliznice, je proto důležité tatk semena raději pomlít. Doporučuje se 20-60 semen při každém jídle. Nejúčinnějším způsobem užívání je olej, látky jsou tak pro tělo nejsnadněji dostupné a díky tomu se dostaví nejlepší výsledky. Doporučují se 1-2 lžičky oleje za den.

Ostropestřec je opravdu významným lékem při jakýchkoliv jaterních problémem. Jeho výhodou je, že nehrozí předávkování, je však vhodné dodržovat doporučenou dávku. Tuto rostlinu by neměly užívat těhotné a kojící ženy a děti.

About the author

Makawiel