Detoxikace

Jaké účinky má na tělo půst

Written by Makawiel

Přerušovaný půst si získává obrovskou popularitu jako možnost stravování, ale co se vlastně stane s vaším tělem, když se postíte?

Obsah

Rozpad cukru

První hodiny půstu jsou pro většinu lidí docela normální, protože vaše tělo prochází pravidelným procesem rozpadu glykogenu a ukládání glukózy jako paliva pro energii. Obvykle asi 25% z toho jde přímo do vašeho mozku, zatímco zbytek podporuje červené krvinky a svaly.

Ketóza

Po 5-6 hodinách, v závislosti na hladinách cukru v krvi, dosáhnete fáze ketózy – metabolického stavu, během kterého jsou vaše energetické hladiny podporovány ketonovými těly v krvi. Jedná se o proces odbourávání tuku, protože jeho odbourávání vede ke vzniku ketolátek.

Toto je okamžik, kdy začíná skutečný půst, takže je žádoucí, aby ho zkoušeli lidé, kteří se postí kvůli hubnutí. Tohoto stavu lze dosáhnout také dodržováním ketogenní stravy založené na stravě s vysokým obsahem tuku a nízkým obsahem karbohydrátů.

Vyčištění cholesterolu a kyseliny močové

Během procesu ketózy se stane několik dalších důležitých věcí: vaše tělo uvolní cholesterol a kyselinu močovou do krevního řečiště, což je součást procesu detoxikace v těle.

Během této fáze se ve vzácných případech mohou objevit bolesti hlavy, závratě, únava, kožní vyrážky, bolesti svalů a bolesti kloubů. Na konci této fáze dojde ke zmírnění bolesti a poklesu krevního tlaku.

Odpočinek v zažívacím systému

Protože byl snížen příjem potravy, může si trávicí systém odpočinout. Ale protože proces trávení nějakou dobu trvá, nikdy se během přerušovaného půstu úplně nezastaví – pouze během prodlouženého půstu.

Emocionální detox

Po prvních 6 hodinách půstu pocítíte hlad. Může to vyvolat některé emoce, jako je hněv, frustrace, pocit skleslosti nebo smutek. Je zásadní vypořádat se s těmito emocemi, jakmile přijdou, a připomenout si, že váš půst má naprosto logický důvod.

Snažte se nevylučovat své emoce z lidí ve svém životě a věnujte nějaký čas meditaci nebo soustředění na něco jiného, než abyste měli hlad. Zaměřte se na činnost, která nevyžaduje velké tělesné úsilí.

About the author

Makawiel