Cvičení Fyzioterapie

Co můžete udělat, abyste zabránili stresu?

Written by Makawiel

Pro zvládnutí stresu existuje mnoho různých technik. Přes masáže, odpočinek, až po léky, které často lékaři předepisují. Než se rozhodnete přistoupit k takovému kroku, vyzkoušejte techniky, které u mnoha jiných lidí fungovaly.

Technika ABC

ABC model nebo technika ABC je součástí něčeho, co se nazývá kognitivně behaviorální terapie. Jedná se o psychologickou terapii, která vám umožní analyzovat a ve výsledku kontrolovat vaši emoční reakci na události, které se ve vašem životě staly.

ABC je zkratka: „A“ znamená aktivační událost; „B“ pro víru; „C“ pro důsledek.

Albert Ellis, vědec, který přišel s touto terapií, věřil, že naše nerealistická interpretace události vytváří její negativní vnímání a ovlivňuje naše emoce. Jakmile pochopíte, jak vaše emoční reakce funguje a co přesně spouští vaše negativní emoce, můžete začít ovládat své chování a emoční reakci na událost.

Progresivní svalová relaxace

K fyzickým účinkům stresu můžete použít techniku nazvanou Progresivní relaxace svalů. Tato technika pomáhá zbavit se napětí způsobeného stresem.

Hudba vám může pomoci lépe se soustředit na cvičení.

1. Nadechněte se a napněte první skupinu svalů po dobu 4–10 sekund.

2. Vydechněte a najednou (ne postupně) uvolněte své tělo. Odpočívejte 10-20 sekund.

3. Až budete hotovi, odpočítávejte od 5 do 1.

Dýchací techniky

Ve chvílích stresu je dýchání nezbytné. Když prožíváme úzkost, najednou si uvědomíme, že nám dochází dech. Chcete-li zastavit stres hned, když to zažijete, a odpočinout si po stresujícím dni, můžete použít dýchací techniky .

Proces:

1. Dýchejte nosem tak hluboce, jak je to jen možné, aniž byste ohrozili své pohodlí. Dýchejte pomalu a počítejte do 5, pokud to pomůže. Je normální nedosáhnout 5 hned od prvního pokusu.

2. Vydechněte ústy.

3. Opakujte postup po dobu 3-5 minut.

About the author

Makawiel