Cvičení Psychoterapie & meditace

Dechová cvičení

Written by Makawiel

Na tento druh cvičení nemusíte být nadšení pro pohyb ani dření v posilovně. Provádění těchto cviků není vůbec fyzicky náročné, a přesto přináší značné pozitivní výsledky. V čem tedy spočívá?

Soustřeďte se na svůj dech

Celou podstatou tohoto cvičení je pouze koncentrace. Je důležité naučit se vytěsnit okolní ruch a soustředit se jen na sebe. Pouze tak pak můžete dosáhnout dokonalého dýchání. Nejdůležitějším ze všech cvičení je plné dýchání. To by mělo být také nejčastějším typem dýchání. Jde o plynulý proces, kdy se nejprve nadechnete do břicha, poté naplníte hrudník a pak volně vydechnete. Nádech by měl být stejně dlouhý jako výdech. Během cvičení se tato délka prodlužuje. Je důležité dech vnímat všemi smysly.

Vliv na tělo a mysl

Klidným a soustředěným dechem můžete ovlivnit chod vnitřních orgánů. Správné dýchání pomáhá také ke správnému držení těla, u dětí formuje hrudní koš. Velká výhoda tohoto cvičení však spočívá v jeho síle pomoci psychické části. Díky dechu lze ovládávat své aktuální pocity, ať už se jedná o hrozící výbuch vzteku, či blížící se úzkost nebo panický záchvat.

Ve výsledku nezáleží, jaký typ dechové cvičení si vyberete, je důležité najít takový, který vám bude vyhovovat. Výhodou této aktivity je její časová nenáročnost a nenápadnost. Ačkoliv se jedná „pouze“ o dýchání, které zajišťuje chod těla, může být opravdu nápomocno.

Mentální vedení dechu

Toto cvičení je známé především u východních duchovních směrů. Základem je dýchání nosem, v představě je však vzduch veden jako světelný paprsek různými částmi těla. Existuje celá řada typů cest, kudy je světlo vedeno. Může být směřováno také do bolavého místa. V části těla, kde je paprsek, je soustředěna také mysl. Při nádechu se čerpá radost a čistota, při výdechu naopak odchází zloba a nečistota.

Ať už je důvodem, který vás vede k tomuto druhu cvičení cokoliv, vždy myslete na to, abyste při dýchání měli rovná záda.

About the author

Makawiel