Magazín

Jak si poradit s péčí o osobu trpící zákeřnou demencí?

Ocitli jste se v nepříjemné životní situaci a musíte začít řešit seniora s demencí? V tomto dlouhém boji budou vaší nejlepší zbraní kvalitní informace, stejně jako odborná pomoc. Víme, kde získáte pořádnou dávku inspirace.

Nejste na to sami

Dle Světové zdravotnické organizace trpí přibližně 5 % seniorské populace některou z mnoha forem demence. Bavíme se o počtu padesáti milionů osob. Přesně proto o tomto tématu naštěstí existuje ohromná spousta ověřených informací, které si musíte co nejdříve vyhledat.

Jak vypadá demence péče? Na tuto složitou otázku vám odpoví například známá Charita Ostrava, jež provozuje vlastní projekt pomáhající postiženým i jejich rodinám.

Vše začíná návštěvou jejích webových stránek, kde najdete komplexní informace o demenci jako takové. Dozvíte se, co je vlastně zač, jaké jsou její základní znaky, rozdělení, stádia, psychologické aspekty i způsob diagnózy.

Pečujte o postiženého správně

Rozhodně nezapomeňte ani na prohlédnutí sekce „Jak pečovat doma“. Zjistíte, jak nastavit bezpečné domácí prostředí, jak s postiženou osobou komunikovat, jaké hry společně hrát, jak trénovat paměť, cvičit, jíst, řešit inkontinenci, agresivitu postižených a tak dále. Po přečtení všech tipů budete mít jistotu, že jste schopni pro svého milovaného udělat maximum.

Život s demencí znamená také těsný kontakt s lékaři, ošetřovateli i dalšími pomocníky. Na zmíněných webovkách najdete veškeré kontakty na ověřené odborníky, pečovatelské služby, pobytová zařízení i denní centra.

Pojďme se zaměřit i na vás – nebudete to totiž mít vůbec snadné. Přesně proto si nenechte ujít ani pravidelná setkávání podpůrných skupin pro osoby pečující o člověka s demencí. Pokud budete mít zájem, lze se zúčastnit i cyklu přednášek pro veřejnost.

About the author

Jan Neckář

Leave a Comment