Cvičení

Hypnoporod – roďte v pohodě a v klidu! Jde to!

Written by Makawiel

Tento druh porodu je velmi starou metodou, která podporuje přirozený průběh porodu. Snižuje také bolestivost a potřebu léků.

V čem spočívá hypnoporod

Při takovémto porodu dochází k vysokému fyzickému i psychickému uvolnění rodičky. Při bezchybném provedení a silné vůli dochází až k autohypnóze. Podstatou je podpořit přirozené instinkty, vnímání těla a kontrakcí, aby porod mohl proběhnout v poklidu a přirozenou cestou. Při takovémto porodu je výhodou vyhnutí se nepříjemnému prostředí, nevhodné manipulaci při porodu, kdy žena ztrácí koncentraci a porod se tak komplikuje a prodlužuje.

Co je k hypnoporodu potřeba

K dosažení autohypnózy je potřeba silná vůle a dobrá psychika. Žena si musí zachovat pozitivní myšlení, uvolnit napětí a zbavit se strachu. Rodička také musí být obklopena podporujícími a empatickými lidmi, například někým z rodiny. Důležité je také vytvoření nerušivého prostředí (ztlumení světel, tiché prostředí). Užitečné jsou v tomto případě také relaxační techniky, dechová cvičení a volba příjemné polohy. Na hypnoporod se lze připravit na kurzu, který vás se vším seznámí. Ideální je, pokud se takového kurzu zúčastní také partner, protože pak při porodu může být skvělou a potřebnou oporou.

Pro a proti hypnoporodu

Výhodou může být nižší bolestivost porodu, tedy také nižší potřeba podávání léků, včetně epidurální anestezie. Rození také může probíhat zcela bez problému, není tedy třeba vnějšího zásahu a rodička tak může být více v klidu a porod si zachová hladký průběh. Tím, že je tento způsob velmi přívětivý nastávajícím maminkám, zajišťuje psychickou pohodu, která prospěje ženě i dítěti.

Tento typ porodu je vhodný prakticky pro každou ženu. I přes slibované snížení bolestivosti je však třeba počítat s tím, že přece jen se bolest objeví. Důležité je zůstat v klidu a nepropadnout panice.

About the author

Makawiel