Áyurvéda

Ájurvédská medicína není pouze o józe

Written by Makawiel

Tato modalita, známá také jako ajurvéda, pochází z Indie a existuje již tisíce let. Odborníci používají různé techniky, včetně bylinek, masáží a specializovaných diet, s cílem vyvážit tělo, mysl a ducha, aby podpořili celkovou pohodu a zdraví.

Existuje několik studií, které ukazují pozitivní výsledky pro konkrétní ájurvédské praktiky, jako je užívání kurkumy na zánět, použití hrnce Neti k vyčištění dutin (tzv. nazální výplach), kokosový olej v ústech, který má vyhnat bakterie (známé jako tahání oleje).

A nemůžeme zapomenout ani na jógu, o níž se zmiňují ájurvédské texty. V nejnovějším dostupném výzkumu se jóga opakovaně ukazuje, že řeší řadu problémů duševního a fyzického zdraví, jako je úzkost, deprese, vysoký krevní tlak a nespavost, mimo jiné.

Jednotlivé dóši

V ajurvédě lidé obecně patří k jedné ze tří dóš (prvotních metabolických sil): kapha, pitta a vata. Možné jsou také typy s dvojitou dóšou a dokonce i s třídóšou.

Dlouhá historie ajurvédy

V překladu ze sanskrtu znamená ajurvéda „vědu o životě“. Ájurvéda je obrovská sbírka vzájemně provázaných praktik, které zahrnují doslova každý aspekt zdraví a životního stylu člověka. Tento zdravotní systém zdůrazňuje zejména vědu o dlouhověkosti a zaměřuje se na podporu dobrého zdraví po celou dobu prodlouženého života.

Ájurvéda je někdy nazývána „matkou všeho uzdravení“. Podle učenců ajurvédy je tento systém původem většiny světových uzdravovacích systémů – všechny asijské lékařské systémy se vyvinuly z jádra ajurvédy. Ačkoli historici diskutují o datech, některé úřady tvrdí, že existují důkazy o písemných záznamech o ajurvédě, která se vrací před 5 000 lety, a o ústní tradici, která se vrací o tisíce let zpět. Tím pádem patří tyto techniky mezi nejstarší pokračující léčebné systémy na planetě.

About the author

Makawiel