Magazín Nezařazené

Alternativní způsoby ústní hygieny

Written by Makawiel

Ústní hygiena v posledních letech přináší mnoho různých alternativ, jak se o svůj chrup starat. Nabízí se například černé uhlí, přírodní oleje či ovocné kůry, dokonce i kartáček můžete využívat zcela přírodní.

TIP:  Dokonalý úsměv za pár týdnů? Vyzkoušejte neviditelná rovnátka.

Pasta s černým uhlím

Tato černá pasta si získala velkou oblibu, především proto, že by měla mít zázračné bělicí účinky. Lze ji sehnat ve formě kapslí či prášku, který stačí smíchat s vodou a vznikne vám pasta. Uhlovou pastu však můžete pořídit již i normálně připravenou v tubě. Pasta by měla obsahovat takzvané taniny, které jsou také v kávě, vínu a čaji a pomáhají s čištěním zubů. Dokonce by měla pomoci také s eliminováním bakterií, které stojí za zápachem z úst. Jediné, na co si však musíte dát pozor, je to, aby nebyla pro zuby příliš abrazivní (brusná) a naopak vám spíše neuškodila.

Přírodní oleje

Takzvaný oil-pulling neboli kloktání a vyplachování úst olejem je poměrně populárním způsobem, jak docílit čistých úst. Nejčastěji je využíván kokosový olej, lze však použít i jiný druh oleje. Původem se jedná u ájurvédskou proceduru, antimikrobiální účinky oleje by se měly navázat na toxiny v ústech a zajistit tak čistotu. Dvacetiminutovým kloktáním lze dosáhnout čistoty úst, je však doporučováno tento proces doplnit ještě vyčištěním zubů pomocí kartáčku, abyste se zbavili všech nečistot a dosáhli tak lepšího výsledku.

TIP: Přehled ordinací ortodoncie v Praze.

Ovocné kůry

Způsob čistění zubů pomocí ovocných kůr a slupek by měl mít především účinek proti nevzhledným skvrnám na zubech. Často jsou užívány třeba kůry z citrusů nebo slupky z banánů, jejichž třením o zuby dochází k čištění. Jestliže se rozhodnete pro použití banánové slupky, nehrozí vašim zubům žádné nebezpeční, pokud však využijete kůru z pomeranče či citrusu, nezapomínejte, že mohou obsahovat kyseliny, které dokáží poškodit strukturu zubu, a tak spíše uškodit.

Nabízí se opravdu mnoho způsobů, jak o své zuby pečovat, vyzkoušejte proto různé způsoby místo klasické fluorové pasty, která může být nevhodná.

About the author

Makawiel