Magazín

Najděte si stylové brýle

Written by Jan Neckář

Brýle již mnoho let neslouží pouze ke korekci zraku, ale staly se součástí oblečení, stejně jako ostatní doplňky boty, čepice, šperky a mnoho dalšího. Některé doplňky jsou méně důležité a prakticky neviditelné (např. hodinky, které se schovávají pod manžetou), zatímco jiné, i když zdánlivě ne příliš důležité, mají velký význam. Do této kategorie mohou být zařazeny i dioptrické brýle. Mají významný vliv na to, jak jsme vnímáni, protože jsou vidět hned na první pohled. Je třeba zajistit, aby byly správně vybrány z hlediska kvality, velikosti, tvaru i barvy.

Co o vás řeknou brýle?

Správně vybrané dioptrické brýle plzeň se mohou stát po mnoho let vaším doplňkem, což také potvrzuje jejich velký význam při vytváření obrazu. Lidi jako Woody Allen, Yves Saint Laurent aJohn Lennon si jen těžko dokážete představit bez charakteristických rámečků na nose. Oproti tomu Steve Jobs nosil bezrámové brýle, které z dálky nebyly téměř vidět. Když šel na pódium, chtěl, aby se lidé soustředili na to, co říká a ne na jeho brýle. Oční optika plzeň zahrnuje širokou nabídku různých typů brýlí dle vašich potřeb.

Jak vybrat brýle?

Brýle kromě korekce zraku hrají také důležitou vizuální roli, proto je důležité zvolit odpovídající tvar, velikost, barvu a materiál rámu. Většina průvodců se zaměřuje pouze na výběr rámečků v závislosti na tvaru obličeje (kulatý, oválný, trojúhelníkový atd.). Nejdůležitější jsou proporce a velikost rámečků. Brýle by měly vytvářet koherentní složení s naší tváří a odpovídat jeho rozměrům. Nemohou být příliš velké ani příliš malé. Například muži s dlouhou tváří by si měli vybrat vysoké rámečky, protože krátké rámečky opticky ještě prodlouží tvář. Podobné pravidlo platí pro muže se širokou a propracovanou tváří – neměli by si vybírat příliš úzké rámečky, protože jejich tvář bude vypadat ještě širší.

Barva je věcí osobních preferencí a je těžké zde udělat nějaké do očí bijící chyby, i když je třeba si pamatovat základní principy. Je dobré, pokud je barva rámečku přizpůsobena barvě vlasů, obočí nebo brady takovým způsobem, že zde nebude příliš velký kontrast. Optik plzeň nabízí nejen širokou nabídku brýlí, ale i kontaktní čočky, a hlavně služby vizážisty, který vám s výběrem těch správných obrouček určitě poradí.

About the author

Jan Neckář