Nezařazené

Jak nás ovlivňuje psychosomatika?

Written by Makawiel

V posledních letech je neduhem aktuální společnosti věčný stres, napětí a psychické potíže. Ty však zdaleka nemusí postihnout jen vaši hlavu, často totiž špatný psychický stav dokáže silně ovlivnit i naše tělo, a to reaguje fyzickými příznaky onemocnění.

Co je to psychosomatika?

Tento pojem pochází z Řecka, vznikl spojením slov psyché – duše a soma – tělo. Je již dlouho známé, že náš psychický stav může přímo ovlivňovat naše tělo. Někteří odborníci se domnívají, že se tím chrání před přílišným psychickým napětím a snaží se nás varovat pomocí viditelných fyzických problémů. Je proto důležité reagovat na každý signál naše těla a zamyslet se, jestli není na čase zvolnit a zamyslet se nad svým psychickým stavem. Zpravidla za vznikem onemocnění stojí dlouhodobé vypětí, nedostatek spánku, komplikované vztahy, náročné životní tempo či nedostatek relaxace.

Které nemoci dokáže spustit?

Psychosomatika dokáže často spustit poměrně nespecifická onemocnění jako je nachlazení a rýma, bolest v krku, kožní vyrážky či akné, bolesti zad a hlavy a podobně. Dokáže však potrápit naše tělo i více, například v podobě lupenky, únavového syndromu, poruchám trávicí soustavy, gynekologických obtíží či alergií a astmat. Jestliže vás tedy často trápí některý z těchto problémů a nedaří se vám určit specifickou příčinu, je pravděpodobně načase zpomalit svůj život, vymanit se z každodenního stresu a dopřát si dostatek odpočinku.

Jaká je léčba?

U takovýchto onemocnění je důležité zaměřit se spíše na příčinu než na následky, které nemoc provází. Základním kamenem léčby by tak rozhodně měly být konzultace s lékařem či dokonce psychologem, který vám bude naslouchat a zvládne vám s řešením složitých životních situací a díky tomu ulevíte své psychice. Důležitá je také motivace ke změně životního stylu, abyste do psychosomatických problémů brzy nespadli zpět. Konkrétní léčba se však odvíjí od jednotlivých problémů, které trápí vaši mysl.

Psychosomatické problémy jsou častější, než by se mohlo zdát. Stres je velmi nepříznivým faktorem pro náš organismus, myslete proto na dostatečnou relaxaci a nenechte se zahltit nadměrným zatížením.

About the author

Makawiel