Nezařazené

Jaká rizika přináší civilizační choroby?

Written by Makawiel

Civilizační choroby, jinak nazývány také jako nemoci z blahobytu, jsou nemoci, které se zpravidla vyskytují ve vyspělých zemích. Pravděpodobně totiž za jejich vznik může moderní způsob městského životního stylu, který namísto přínosnosti našim organismům často škodí.

Jaké jsou příčiny?

Téma civilizačních chorob je stále poměrně neprobádané, předpokládá se však, že k jejich vzniku přispívá například kouření, pití alkoholu, nadměrný stres a nedostatek pohybu, což je problémem především vyspělých zemí. Kvůli těmto negativním vznikům dochází k hromadění radikálů, které urychlují rozvoj mnoha nemocí, například také rakoviny, vznikat však mohou i jiná onemocnění. Za příčiny jsou nejčastěji považovány konzumace průmyslově vyráběných potravin, tučná a slaná jídla a neřesti jako je alkohol a cigarety.

O jaké choroby jde?

Jako civilizační choroby jsou označovány například ateroskleróza (onemocnění cév následkem příliš tučné stravy), infarkt myokardu, mozková příhoda, hypertenze (vysoký krevní tlak), obezita, diabetes mellitus neboli cukrovka, rakovina, revma, Alzheimerova choroba, únavový syndrom, zácpa, někdy dokonce také předčasné porody a potraty. Civilizační vlivy nás mohou postihnout také po psychické stránce, jako civilizační choroba bývá totiž označován i syndrom vyhoření či deprese.

Jak se těmto chorobám vyhnout?

Nejdůležitější je v tomto případě prevence. Ačkoliv tedy žijeme v uspěchané době, která často pro náš organismus není příznivá, je důležité věnovat se svému zdraví. Konzumujte proto raději zdravá čerstvá jídla, vyhněte se tučným a přeslazeným jídlům a různým polotovarům. Důležité je také volit přiměřené porce a pravidelné stravování. Myslete také na dostatek pohybu, který pomůže ulevit od stresu, a navíc udrží tělo v dobré kondici. Snažte se také neholdovat nadměrně pití alkoholu či kouření, to je totiž velmi škodlivým faktorem.

Civilizační choroby jsou jakýmsi strašákem dnešní doby – a není divu. Mnoho z nich totiž postihuje velké procento populace, věnujte proto pozornost prevenci a snažte se držet své tělo ve fit kondici, aby se vám civilizační choroby co nejdéle vyhýbaly.

About the author

Makawiel