Nezařazené

Káva jako léčebný prostředek?

Written by Makawiel

Kávu na světě zbožňuje opravdu mnoho lidí, dokáže nakopnout díky kofeinu a potěší svou chutí. Pojďme se ovšem podívat na jiné její účinky, které našemu tělu mohou být prospěšné.

Kofein

Kofein je alkaloidem, který je známý především pro své povzbuzující účinky a který řada z nás využívá v boji proti únavě. Tato látka však přináší i jinou pozitivní věc. Dokonce se spekuluje o tom, že je kofein skvělý pro boj s Alzheimerovou chorobou. Vzhledem k výzkumu, který byl provozován na myších, kterým bylo denně podáváno množství kofeinu odpovídající zhruba pěti šálkům černé kávy, totiž tato látka snižuje abnormálně vysoké hladiny proteinu, který je spojován právě s Alzheimerovou chorobou. Pro lékařství je to velmi důležitou informací pro budoucí využívání kofeinu jako léčby.

Káva jako elixír mládí?

Káva má prokazatelně výraznější antioxidační účinky než například kakao, a dokonce i než zelený čaj. Dle odborníku až 70 % antioxidantů, které za den přijmeme, jsou z kávy. Antioxidanty jsou důležité pro ochranu buněk před volnými radikály a tím brání předčasnému stárnutí organismu. Také podporují nervový a imunitní systém a káva má významné postavení v prevenci různých chorob. Antioxidační účinky byly spojovány i s mnohem hlubšími účinky – údajně dva šálky kávy denně u žen snižují vznik rakoviny dělohy.

Pozitivní účinky?

Káva bývá často haněna odborníky na zdravý životní styl právě kvůli obsahu kofeinu, který může být škodlivý. Jestliže si však budete připravovat kvalitní kávu v rozumném množství, pak naopak svému tělu spíše prospějete. Šálek kávy totiž obsahuje velké množství důležitých živin – vitaminy skupiny B, dále také minerální látky jako je draslík, hořčík, fosfor. V kávě najdeme také oleje a vosky, kyseliny a bílkoviny.

Jestliže chcete vyzkoušet blahodárné účinky kávy, pak je rozhodně nezbytné volit kvalitní zrna, abyste svému organismu spíše neškodili.

About the author

Makawiel