Bylinná léčba

Jak si ulevit od zánětu ucha přírodní cestou?

Written by Makawiel

Zánět středního ucha je poměrně běžným typem infekce, který vzniká kvůli choroboplodným zárodkům. Ulevit od bolesti způsobené tímto zánětem vám však mohou i přírodní přípravky.

Přírodní antibiotika

Důležité je u tohoto zánětu potlačit patogeny, kteří mají toto onemocnění na svědomí, k tomu pomohou antibiotika, jestliže však nechcete žádné tablety, můžete si zkusit vyrobit domácí antibiotikum. Mezi skvělá přírodní antibiotika patří například lichořeřišnice, myrta, šalvěj, skořice, badyán a hřebíček. Smícháním bylinek s pálenkou můžete vytvořit přírodní kapky proti zánětu. Vhodné je vylouhovat směs zmíněných bylinek v alespoň 60% alkoholu. Bylinky se však dají využít například také pro výrobu čaje.

Jak podpořit léčbu?

Česnek je také známý pro své skvělé antibiotické účinky. Někdy je doporučováno do ucha vložit stroužek česneku, to však není příliš komfortní způsob léčby. Boj se zánětem však můžete podpořit pomocí česnekové polévky, která organismu také uleví. Dalším způsobem, jak léčbu usnadnit, jsou bylinné inhalace, ty jsou však doporučovány pouze, pokud tělesná teplota nepřekračuje 37,5 °C. Stačí směs bylinek (šalvěj, majoránka, meduňka) přelít vařící vodou a nechat deset minut louhovat. Poté si přes hlavu dejte ručník a po dobu alespoň deseti minut vdechujte unikající páry. Nápomocné mohou být také ušní výplachy z jablečného octa a alkoholu, ty totiž zaručí nepříznivé prostředí pro množení patogenů.

Jak si ulevit od bolesti?

Jestliže úspěšně zvládáte bojovat proti zánětlivým činitelům, je důležité utlumit také bolest, která je při tomto onemocnění často velmi nepříjemná. Výhodou přírodních preparátů je, že je lze užívat často a můžete je také kombinovat. Od bolesti dokáží ulevit například levandulové ušní kapky, využít lze také čajovníkové, které pomohou s uzdravováním. Vyzkoušet můžete také cibulové obklady, které zmírní otok a bolest. Na obklad lze využít také hořčici nebo sůl.

Zánět středního ucha je velmi nepříjemným onemocněním a není radno ho podceňovat. Jestliže máte na zánět podezření, můžete vyzkoušet tyto přírodní způsoby léčby, v některých případech je však jistější navštívit lékaře, který zhodnotí váš zdravotní stav.

About the author

Makawiel