Bylinná léčba

Trápí vás nepříjemný pocit pálení v očích, a nevíte si rady? Vyzkoušejte bylinky

Written by Makawiel

Oči jsou velmi citlivým orgánem lidského těla, a velmi snadno tak může dojít k jejich únavě či podráždění. Způsobovat to může několik faktorů. V boji s pálením očí a podobnými problémy vám mohou pomoci i bylinky.

Únava očí z monitoru

Jestliže se váš pracovní den z většiny skládá z koukání do monitoru, pak mohou vaše oči opravdu trpět. Může to dojít až k bolestem hlavy či rozmazanému vidění. Z toho důvodu je důležité o své oči pečovat. Ulevit svým očím můžete bylinnými obklady, nejužitečnější pro zbavení se únavy očí je borůvka. Kromě obkladů můžete užívat také vývary k popíjení. Vhodný je světlík lékařský, řepík lékařský či tinktura z klanoprašky čínské. Dle čínské medicíny jsou oči propojené s játry, užívat tak můžete i přípravky, které podporují jaterní funkci.

Léčba infekce

Důvodem, proč oči pálí, může být také začínající infekce, hlavně zánět spojivek. U jakýchkoliv problémů s očima byste měli navštívit lékaře, můžete však průběh nemoci podpořit přírodní léčbou. Borůvky působí antisepticky. Dále špenát, kapusta a další listová zelenina obsahují látky, které chrání sítnici oka. Proto, pokud jsou vaše oči vystavené větší námaze, myslete na prevenci, a tyto potraviny zařaďte do jídelníčku. Pokud vás trápí suchost očí, konzumujte ve větším množství mořské ryby, například tresku, tuňáka či makrelu.

Alergické obtíže

Alergie je nepříjemnou komplikací každodenního života, která se projevuje mnoha způsoby, jedním z nich může být právě citlivost očí. Jestliže je alergická reakce akutní, pravděpodobně vám nepomůže nic než silná antihistaminika, která organismus zklidní. K úlevě očí mohou pomoci také bylinné výplachy, dejte si však pozor, aby byl výplach bez sedliny, ta by totiž oko akorát více podráždila. Vzhledem k tomu, že alergie je reakcí imunitního systému, pomoci mohou bylinky podporující obranyschopnost a činnost slinivky. Mezi takové patří například penízovka, černý rybíz či echinacea a lichořeřišnice.

Oční problémy mohou vznikat z mnoha důvodů, první pomocí může být čistý bylinný výplach, který očím uleví. Pokud by však problém neustupoval, je na místě navštívit specialistu.

About the author

Makawiel