Bylinná léčba

Léčivé rostliny, které vám uleví od jaterních a trávicích problémů

Written by Makawiel

Jaterní problémy nejsou nic neobyčejného. Známým pomocníkem je ostropestřec, nabízí se však o mnoho více rostlin, které vám mohou ulevit. Dokonce i takové, se kterými se můžete běžně setkat.

Kmín kořenný

Kmín kořenný neboli Carum carvi patří do čeledi miříkovitých. Roste planě na loukách či v bylinkových zahrádkách. My ho známe především díky jeho malým hnědým dvounažkám, které používáme jako koření. Jedná se o ten zdaleka nejlepší bylinný lék, který pomůže od nadýmání a křečí břicha. Podporuje činnost jater a žlučníku, navíc má také antibakteriální účinky. Má mnoho dalších účinků jako je uklidnění podrážděného žaludku, mírnění bolesti hlavy, podpora tvorby mateřského mléka a mnoho dalšího.

Čekanka obecná

Její blankytné květy se často vyskytují i podél polí a cest. Planá čekanka má kromě krásných květů také léčivé účinky. Z jejího kořene se mele cikorka, nálev podporuje funkci jater. Nejvíce ceněná je její schopnost podpořit činnost jater a vylučování žluči. Navíc však snižuje hladinu krevního cukru a zlepšuje funkci metabolismu. Působí také protizánětlivě, pomoci může i od zácpy. Výhodou je, že ji můžete používat dlouhodobě, a to bez vedlejších účinků. Ovšem po měsíční kúře byste si měli dopřát alespoň týden pauzu. Nejvíce látek podporujících játra se nachází v koření. Ze sušeného kořene, takzvané cikorky se vyrábí káva, která podporuje trávení.

Šťavel kyselý

Šťavel je velmi rozšířený všude v listnatých i jehličnatých lesích. Díky zeleným listům a jemným bílým lístkům vytváří krásné koberce. Šťavel se užívá pouze v čerstvém stavu. Dokáže odstranit pálení žáhy, navíc si poradí i se slabšími poruchami jater a trávení. Používá se i při léčbě žloutenky, kdy se pijí dva šálky teplého čaje. Tato rostlina se užívá také jako podpůrná léčba při rakovině žaludku, rakovinových vředech a dalších obtížích. Dokonce pomáhá i při Parkinsonově nemoci.

Bylinky dokážou být v léčbě velmi mocnými bojovníky, kteří vám uleví od celé řady problémů. Namísto nepříznivých léků si tak můžete pomoci díky těmto léčivým rostlinám.

About the author

Makawiel