Bylinná léčba

Vypořádejte se s rýmou bez návštěvy lékárny, jde to i bez chemie

Written by Makawiel

Zimní období s sebou nese časté rýmy a nepříjemné nachlazení. Když u každé nemoci podobného rázu navštívíme lékárnu, dočkáme se nemalého zásahu do peněženky. Jak vyzrát na rýmu bez drahých sprejů do nosu?

Obsah

Plectranthus amboinicus neboli Rýmovník

Zvládnete udržet na živu alespoň kaktus? Pokud zní odpověď ano, pak máte nejvyšší čas zajít do květinářství a koupit si Plectranthus amboinicus. Rýmovník, je vysoce aromatická rostlina, která vás pořádně protáhne a pomůže vám zbavit se nachlazení o pár dní dříve. Vyberte si několik lístků a mněte je v dlaních. Když si k nim poté opakovaně přivoníte, uvolníte svůj ucpaný nos.

Když čichání nestačí

Pokud nejste fanouškem inhalace, uvařte si čaj. 5 lístků opláchněte ve studené vodě a následně přelijte horkou vodou a nechte louhovat 10 minut. Po odstátí si čaj dochuťte medem a citrónem. Pijte jeden šálek po dobu pěti dní a vaše imunita dostane pořádnou vzpruhu.

Slibný konkurent Aloe Vera

To však není vše, rýmovník obsahuje i protizánětlivé složky. Stačí si udělat odvar. Naplňte půl šálku jeho lístky a přelejte je převařenou vodou, kterou necháte s v konvici lehce zchladnout. Jakmile bude odvar úplně vychladlý, přeceďte jej a aplikujte na postižené místo nebo ekzém. Plně vám nahradí známější aloe vera.

Rostlina pro každého

Máte strach, že se o rostlinu nezvládnete postarat? Nemusíte! Rýmovník stačí zalévat 1x až 2x týdně. I díky nenáročné péčí je stále oblíbenější v českých domácnostech. Nenechte rýmu vyhrát a zařaďte jej do své botanické sbírky. V aktivní době se můžete těšit velké sklizni lístků. Pokud nevíte, co s nimi – usušte je a použijte jako koření.

Zázraky přírody nás nepřestanou fascinovat. Každá procházka v lese vám může poskytnout nové informace. Přidejte se k odběru nových článků a objevujte její moc s námi.

About the author

Makawiel