Bylinná léčba

Pelyněk roční – bylinka, která pomůže celému tělu

Written by Makawiel

Pelyněk je spojován s hořkou chutí, možná i z tohoto důvodu není čaj z této bylinky moc chutný, zato nám dokáže pomoci při mnoha potížích. Existuje několik druhů pelyňku, jedním z nich je pelyněk roční (Artemisia annua).

Obsah

Představení pelyňku ročního

Pelyněk roční je letnička se světle zelenými listy, téměř bez chloupků, jejímž domovem je Asie. Zatímco v čínské tradiční medicíně je velice známý, u nás si ho můžeme snadno splést s plevelem. Podobně jako plevel roste i pelyněk téměř všude, prospívá i na půdách, které jsou chudé na živiny. Lze ho vysít už na podzim.

Pelyněk roční je nenáročný, ke klíčení potřebuje pouze kyprou půdu a světlo a velice snadno se uchytí. Na tom místě poroste mnoho let a velice snadno se z ní může stát otravný plevel. Pelyněk roční je však také bylinkou, která nám může velice pomoci.

Co pelyněk roční obsahuje?

Výjimečnost pelyňku ročního nespočívá v jeho obsahu tříslovin, hořčin, flavonoidů a silic. Ze všech druhl pelyňku ten roční obsahuje nejvíce artemisimu. Artemisin je účinná látka, zodpovědná za jedinečné schopnosti pelyňku.

Pelyněk roční – bylinka prospěšná celému tělu

Pelyněk roční umí nejen podpořit tvorbu žaludečních šťáv, žluče a pomoci nám při trávicích potížích, ale dokáže také detoxikovat játra a zbavit nás kožních problémů. Disponuje silnými antibakteriálními, antivirovými i antimykotickými účinky, rovněž je osvědčeným prostředkem proti parazitům. Díky tomu si poradí také s infekcemi trávicího traktu i dýchacích cest.

Pelyněk roční dokáže také celkově upevnit naše zdraví. Lze ho použít i k ošetření kůže a infikovaných ran, a dokonce nám může pomoci při léčbě autoimunitních i onkologických onemocnění. Ve vysokých dávkách či častém používání naopak škodí. Vyhnout by se mu měly těhotné, kojící ženy a lidé trpící překyselením či vředy žaludku i dvanáctníku.

Využití pelyňku ročního

Sbíráme nadzemní část, pokud chcete sbírat květy, měli byste je trhat ihned po odkvětu. Ideální dobou sběru pelyňku ročního je podzim, kdy má nejvyšší obsah artemisinu. Po sklizni jej sušíme na slunci, sluneční paprsky totiž aktivují účinné látky, které jsou v této bylině obsaženy. Nejlepší využití pelyňku ročního je ve formě odvaru.

About the author

Makawiel