Bylinná léčba

Jak si ulevit od nepříjemných žlučníkových bolestí?

Written by Makawiel

Bolesti žlučníku potkají za život snad každého z nás. Tyto problémy vznikají velmi snadno, stačí třeba i malá dietní chyba. I tento relativně malý problém však může vyústit do velkých potíží, proto je důležité se o svůj žlučník starat.

Příčiny vzniku žlučníkových obtíží

K tvorbě žlučníkových kamenů přispívá estrogen, který je známý jako ženský hormon. Z toho důvodu na toto onemocnění častěji trpí ženy, zvláště pak ty, které mají potíže s váhou, jsou těhotné či patří mezi diabetiky. Přejídání může způsobovat žlučové kameny, žlučníkový záchvat může způsobovat u každého různá potravina, nelze proto specifikovat, čemu se vyhnout při citlivém žlučníku. Problémem může být naopak také nedostatečné stravování, kdy se žluč nadbytečně koncentruje a kvůli tomu vznikají krystalky, které poté rostou do velikost kamenů.

Žlučníková dieta

Při tomto typu obtíží je nejúčinnějším řešením dopřát svému trávicímu traktu striktní dietu. Důležitá je pravidelnost jídla, malé porce a dostatečný příjem tekutin. Zařadit byste měli hodně zeleniny, ryb a mléčných výrobků. Vyhnout byste se rozhodně měli velmi kořeněným či tučným jídlům, uzeninám, čokoládě, šlehačce, alkoholu, vajíčkům a majonézám či různým dresinkům. Je možné, že je váš žlučník citlivý pouze na určitý typ potravin, to však lze jen těžko určit, proto je vhodné dodržovat správnou dietu.

Bylinky na podporu žlučníku

V boji proti problémům se žlučníkem mohou pomoci bylinky. Stačí připravit si specifický bylinný prášek. Pro jeho výrobu budete potřebovat lžíci plodů ostropestřce, kořene hořce žlutého, fenyklových semínek, anýzových semínek a kořene lékořice. Tyto přísady pak stačí jen smíchat a rozdrtit, vzniklý prášek uschovat do dobře těsnící nádoby. Pro kvalitní účinek po dobu čtyř týdnů pijte třikrát denně nápoj připravený z malého množství prášku – zhruba na špičku nože s 300 mililitry vlažné vody.

Ačkoliv dieta a bylinky mohou často opravdu ulevit od žlučníkových potíží, někdy je důležité navštívit lékaře. Jestliže tak problémy přetrvávají či se často opakují, nezůstaňte pouze u domácí léčby a svěřte se do odborné péče.

About the author

Makawiel