Magazín

Nápoj japonských samurajů si můžete vychutnat i u vás doma

Written by Jan Neckář

Samurajové nebyli jen bojovníci, jejichž hlavním úkolem byla ochrana a služba císaři. Někteří z nich se zabývali také skládáním básní, tvorbou květinových kompozic anebo se snažili dokonale ovládnout čajový obřad. A právě ten si po vzoru samurajů můžete dopřát i vy. Japonský čaj matcha totiž snadno seženete i v současnosti.

Čajový obřad není jen přípravou nápoje

Jde především o tradiční rituál sloužící k oslavě předků a jejich odkazu. Rituál přípravy čaje byl po dlouhá léta zdokonalován až do stavu, kdy člověk, který se jím zabývá, přizpůsobuje svoji aktuální činnost momentální teplotě čaje tak, aby připravil posilující nápoj, který nejen osvěží, ale také podpoří trávení a samoozdravné procesy lidského těla. Hledáte-li správný postup přípravy čaje, můžete se inspirovat například v některém z filmů Akiry Kurosawy. Aby se celý proces povedl, je ale potřeba opatřit si kvalitní suroviny. Kromě vody je to především prášek matcha, který můžete vyšlehat v teplé i studené vodě a užívat si jeho příznivých vlastností.

Jak matcha působí na tělo?

V první řadě jako velice účinný antioxidant, tedy látka pomáhající k efektivnějšímu odbourávání volných radikálů a tím ke zpomalení stárnutí. Matcha také podporuje normální srdeční činnost a po jeho konzumaci se budete lépe učit a koncentrovat. Tento prášek ze zeleného čaje má totiž vliv také na mozkovou aktivitu. Té pomůžete už jen tím, že díky soustředění a pomalým opakovaným činnostem v průběhu rituálu zapomenete na starosti všedního dne a odpoutáte se od zatěžujících problémů. Horká voda se v kombinaci s práškem matcha postará o dokonale chutnající nápoj, který budete chtít konzumovat zas a znovu.

A co další bylinky?

Nestačí vám matcha? Podpořte jeho účinky jihoamerickou guaranou, která slouží také jako instantní zdroj energie. Kromě toho pomáhá i s posílením imunity a stimulací organismu při dlouhotrvající fyzické i psychické zátěži. Bohužel ani matchu, ani guaranu si doma jako bylinky nevypěstujete. Jedinou šancí, jak si je dopřát je jejich zakoupení ve formě prášku anebo praktických plněných kapslí či lisovaných tablet. Ty si sebou můžete sbalit do práce anebo na cesty a vždy tak mít po ruce svůj zdroj energie.

About the author

Jan Neckář