Magazín

Mnoho pacientů s mozkovým nádorem užívá homeopatické přípravky

Mnoho lidí s diagnózou nevyléčitelného mozkového nádoru užívá přípravky alternativní medicíny, především ty homeopatické. Tato informace se objevila v Neurology®, časopise Americké akademie neurologie.

Zhruba 40 procent lidí uvedlo, že navštěvují homeopata a další praktiky alternativní medicíny. „Vliv alternativních protředků může být podceňován a přehlížen,“ řekl autor výzkumu Oliver Hesse z Univerzitní kliniky Hamburg-Eppendorf v Německu. „Lékaři by měli vědomi toho, v jaké situaci se pacienti nachází a proč hledají alternativní léky, a měli by s nimi o tom otevřeně hovořit. Měli by pacientům více radit, zvláště proto, že kombinace různých léků a přípravků může být nebezpečná, navíc původ některých přípravků může být pochybný.“

Do studie bylo zahrnuto 621 lidí. Mladší lidé, ženy a více vzdělaní se častěji přiznávali užívání alternativních léků a postupů než lidé starší, muži a lidé s menším vzděláním. V odpovědích, proč lidé tyto léky užívají, nejčastěji pacienti uváděli „jako podporu klasické léčby“ a „aby podpořili imunitu, odolnost těla vůči nemoci“. Nejméně lidí uváděli, že důvodem by byl strach z klasické medicíny nebo že by na ně lékaři měli málo času.

Z těch, kteří odpověděli, že užívají přípravky alternativní medicíny – 39 se obrací na homeopaty, 31 procent lidí bere různé vitaminové doplňky a 29 procent absolvuje různé psychologické metody. Studii provedla německá German Glioma Network za podpory German Cancer Aid.

Více na http://www.sciencedaily.com/releases/2010/12/101213163736.htm

About the author

Makawiel