Masáže

Masáže

Obsah

Výběr jednotlivých druhů masáží

MasážeMasáž patří mezi nejstarší formu terapie. Pomáhá léčit svaly a tkáně, zmírňovat bolesti a stres, podporuje krevní oběh, proudění lymfy, napomáhá detoxikaci organismu a uvolňuje napětí. Existují stovky různých druhů masáží, přičemž jednotlivé druhy masáží se často vzájemně prolínají.

Švédská masáž

Na Západě pravděpodobně nejčasteji používaná masáž, využívá různé způsoby tření a hnětení. Používá se hlavně na ošetření bolestí zad, namožených svalů, a při potížích spojených se stresem. Švédská masáž může být zaměřena buď na konkrétní část těla nebo na tělo jako celek.

Aromaterapeutická masáž

Klasická masáž celého těla nebo jeho části vonnými oleji, je velmi uvolňující a napomáhá relaxaci. Oleje (vůně) mají schopnost ovlivnit i psychiku klienta.

Breussova masáž

Breussova masáž – masáž Rudolf Breusse (1899-1990), což byl rakouský léčitel známý svou 42-denní kůrou proti rakovině. Jde o jemnou, energeticko-manuální masáž zad v oblasti páteře. Díky použití třezalkového oleje se docílí nabobtnání meziobratlových plotének a uvolnění nervů, které v páteřní oblasti vycházejí do celého těla. Masáž pomáhá odstranit i psychické bloky a stres. Základem Breussovy masáže je pomocí jemného tahu vytvořit prostor mezi obratli, kde je meziobratlová ploténka a vmasírovat třezalkový olej. Ploténka olej nasaje (podobně jako houba vodu), zvětší se do původní velikosti a začne opět plnit svou funkci.

Reflexní masáž

Typ nepřímé masáže, která je prováděna na chodidle, případně na dlaních či hlavě. Její podstatou je, že na koncových částech lidského těla se vyskytují reflexní zóny, jejichž stimulací jsou ovlivňovány hluboko uložené orgány, žlázy i kosti člověka a tím se opět nastolí rovnováha v organismu, daný orgán se posílí či zharmonizuje.

Lymfatická masáž (lymfodrenáž)

Zlepšuje tak tok tkáňového moku. Lymfatický systém je nedílnou součástí imunitního systému a podobá se oběhu krevnímu. Tato masáž má za úkol obnovit a zvýšit oběh lymfy. Lymfatický systém totiž nemá svoji „pumpu“. Jestliže nepracuje nebo je jeho činnost zpomalena, zůstávají zbytky látkové výměny v tkáních. Tukové buňky zvětšují svůj objem, vzniká pomerančová kůže (celulitida není tedy jen problémem estetickým, jde o poruchu proudění lymfy) a otoky. Podle odborníků je lymfatická masáž vhodná jako preventivní opatření pro lidi vystavené dlouhému stání, užívá se při léčbě otoků, ale také ke zlepšení stavu pokožky, ke zrychlení metabolických procesů, slouží k detoxikaci těla.

Medová masáž

Detoxikační masáž, kdy se rozetře na záda včelí med, po chvíli dojde k jeho vstřebání do pokožky a následnému vylučování medu s toxiny na povrch těla. Med se během masáže změní v bílou až šedou hmotu. Tato hmota se poté z těla omyje. Podle potřeby a stavu klienta, lze med nanést několikrát během jedné masáže. Klient se po masáži cítí příjemně, lehce, uvolněně, pokožka je hladká, jemná, příjemná, krásně voní po medu.

Ajurvédská masáž

Tradiční indický systém léčení využívá terapeutické masáže a kombinuje je s nanášením hojivých aromatických olejů a bylin.

Thajská masáž

Jemnější masáž kombinovaná s natahováním a protahováním v sobě spojuje prvky akupresury (link na akupresuru) a jógy. Pacient i masér jsou vždy oblečeni. Sestava thajské masáže začíná v uvolněné poloze na zádech. Rytmickým houpavým pohybem masér zpracovává chodidla a pokračuje uvolňující prací na energetických liniích. Sestava vrcholí velkými jógovými ásanami, kterých netrénovaný člověk sám nedosáhne. Masér používá celého těla, doteky chodidel či loktů jsou vždy cílené. Thajsá masáž může trvat devadesát minut až tři hodiny. Vhodná je zejména pro lidi trpící bolestí zad a svalstva, při stresu, pro aktivní sportovce, či při psychosomatických potížích. Thajská masáž není vhodná pro čerstvé poúrazové stavy, pacienty s osteoporózou a křečovými žilami. Opatrnost a určitá omezení sestavy jsou nutná u oběhových onemocnění a v těhotenství.

Shiatsu masáž

Znamená v překladu tlak prsty. Jde o japonskou masážní techniku. Šiacu pracuje s akupunkturními dráhami a body za účelem obnovit přirozený tok vitální energie (japonsky „ki“), a tak nastolit energetickou rovnováhu v těle. Šiacu používá širokou paletu technik, pracuje se prsty, dlaněmi, lokty, koleny i chodidly. Účinky šiacu jsou hluboce uvolňující a zároveň posilující. Šiacu je vhodné pro každého, i pro malé děti, těhotné ženy nebo starší lidi, pokud se klientovi přizpůsobí průběh ošetření. Velmi se tato metoda hodí jako rehabilitace po úrazech pohybového aparátu nebo cévních příhodách.Šiacu ošetření obvykle probíhá na podložce na zemi, ošetřovaný je při masáži oblečený a nepoužívají se žádné oleje ani emulze. Samotné ošetření může trvat od 45 do 90 minut, často mu předchází krátký rozhovor a po něm následuje čas na odpočinek.

Kraniosakrální terapie

Tato technika pochází z USA, kde ji v roce 1977 představil chiropraktik John Upledger a doktor Ernest Retzlaff. Metoda podporuje přirozený mechanismus člověka k vylepšení fungování mozku a míchy, k rozptýlení negativních důsledků stresu a k zlepšení celkového zdraví a zvýšení imunity. Terapie se zaměřuje se na měkké tkáně a tělní tekutiny. Rozeznává poruchy kraniosakrálního systému, kam patří hlava, páteř a křížová kost, propojené pomocí „pulzů“ obíhajícího mozkomíšního moku. Poruchy se napravují pomocí lehkého tlaku na různá místa systému; tímto způsobem se normalizuje proudění tekutiny a energie kraniosakrálním systémem.

Masáž lávovými kameny

Stará technika, která se používala v Číně, na Havaji a v Indii. K masáži se používají se nahřáté lávové kameny, které mají schopnost dlouho v sobě kumulovat teplo. Na tělo masírované osoby se kladou oblé teplé kameny zahřáté ve vodě na teplotu kolem 37 – 40°C. Teplo kamenů se klientovi rozlije po celém těle a celkově ho uvolňuje. Kameny také pozitivně ovlivňují meridiány (link na akupuknturu). Tělo je masírováno střídavě kameny i bez nich, často se používají také voňavé exotické oleje. Pomáhá odstranit stresu a napětí v těle, stimuluje krevní a lymfatický systému, podporuje detoxikaci těla, zmírňuje bolesti kloubů a hlavy.

About the author

Makawiel