Magazín

Jak si zvolit vhodný bytový textil?

Absence bytového textilu v domácnosti je pro naprostou většinu našinců zcela nepředstavitelná. Jedná se totiž nejen o dekorativní, ovšem i praktický prvek. Je však nutné vybrat si ten nejvhodnější, jinak nemusí plnit svou funkci tak, jak má.

Záclony

Záclony mají sloužit do jisté míry jako ochranná clona proti zvědavcům, ale také fungovat i jako dekorace. Vzhledem k tomu, že se dají pořídit v mnoha vizuálně odlišných variacích, neměl by pro vás být problém najít přesně to, co hledáte.

Během výběru se zaměřte nejen na estetické kvality, ale rovněž i na rozměry. Někam je vhodnější pověsit delší záclony, jinde zase spíše oceníte kratší typy. Také byste měli mít v době nákupu už jasno, zdali potřebujete zakrýt celé okno, případně jen jeho část.

Záclony sice dokáží znemožnit lidem nahlížet do vaší domácnosti, nicméně proti slunečním paprskům jsou zcela bezbranné. A ty je dobré hlavně v letních měsících do interiéru moc nepouštět.

V rámci bytového textilu tomu můžete zabránit kvalitními závěsy. Ty sice nemusí vždy působit elegantně, ale jsou vysoce praktické. S jejich pomocí můžete zlepšit tepelnou pohodu v domácnosti.

Povlečení

Součástí standardního bytového textilu je i povlečení. To by mělo být hlavně šetrné k pokožce, jelikož s ním budete v kontaktu většinu nocí v roce. Nejlepší materiálem pro povlečení je 100% bavlna. Ta je díky své hebkosti vhodná i pro citlivější pokožky, které může textil z umělých vláken dráždit. Ložní prádlo z bavlny se dá koupit hned v několika podobách. Lehčí satén můžete používat na jaře a v létě. Jakmile se ochladí, bude sem vám více zamlouvat spíše teplejší flanel.

Rovněž je bavlna i prodyšná a schopna perfektně nasávat tělesnou vlhkost. Spát v takovém povlečení je radost, i když není nejlevnější. Zde se však příliš šetřit nevyplatí, jelikož špatně zvolené povlečení může mít negativní vliv na váš spánek a tím víceméně na celý život.

About the author

Jan Neckář