Nezařazené

Zlobí vás žaludek? Poradíme vám, co jíst!

Written by Makawiel

Snad každý z nás někdy zažil ty nepříjemné stavy, kterým se říká gastritida. Nevolnosti, nechuť k jídlu, nadýmání, křeče v žaludku. Ale co za tyhle stavy může? Nejčastějším spouštěčem bývá v dnešní uspěchané době stres a špatné stravovací návyky. Našli jste se v tom také?

Kolikrát si ani neuvědomujeme, že děláme něco špatně. Prostě sem tam přesčas, potom odpočinek u sklenky vína či jiného alkoholu, málo spánku, oběd za pochodu z fastfoodu. Pokud tímto životním stylem žijete dlouhodobě, můžete si být jisti, že si zaděláváte na pořádné žaludeční vředy. Jak se tedy stravovat?

Jezte zásadotvorné potraviny

Zásadní věc je, že byste měli značně omezit smažená a tučná jídla, uzeniny, brambůrky či sladké pečivo, a nahradit je lehčími jídly obohacenými o kousek zeleniny či ovoce. Ty obsahují spoustu vitamínů a minerálů, které vám dokážou upravit pH v těle a tím dát vaše zažívání zase „do pohody“. Vhodné je také na svůj jídelníček zařadit jídlo bohaté na vlákninu, které stimuluje váš metabolismus. Takže dejte šanci luštěninám, celozrnnému pečivu, rýži, vločkám a jiným „králům vyprazdňování“.

Pijte vodu, pijte pitnou vodu….“

I na tomhle něco rozhodně bude. A nejenom voda, ale také zeleninové šťávy jsou prospěšné pro náš bolavý žaludek. Rozhodně byste měli vynechat alkohol, kávu a nikotin. Tyhle látky dráždí vaši sliznici a vašemu tělu rozhodně nedělají dobře. Vsaďte raději na šťávu z rajčat, celeru, karotky, červené řepy, kapusty a podobně. Hlavní je, abyste takové šťávy pili zásadně čerstvé.

Snídaně jako základ celého dne

Měli byste dbát na pravidelnost vašeho jídla a rozhodně byste nikdy neměli odcházet z domu bez snídaně. Stejně tak byste neměli doma zapomenout malou svačinku, kterou si sníte zhruba dvě hodiny po snídani. Poté lehký oběd a opět malou svačinku. Doma se vyvarujte večerního vyprazdňování ledničky, ale dopřejte si lehkou večeři, po které se vám bude dobře spát.

Tak dodržujte správný životní styl – vaše tělo vám poděkuje a vy se budete zase cítit „jako za mlada“.

About the author

Makawiel