Nezařazené

Apiterapie aneb když včely léčí

Written by Makawiel

Již po mnoho let jsou lidem včely známé, a to především pro svůj med, který má na naše tělo blahodárné účinky. Med však není jediným včelím produktem, který je pro nás velmi prospěšný.

Co je apiterapie?

Apiterapie je alternativním způsobem léčby, kdy jsou využívány včely a jejich produkty. Lze ji využít jako prevenci, ale také k léčbě konkrétního problému. Včely produkují velké množství zdraví prospěšných látek, konkrétně se jedná o propolis, mateří kašičku, pyl, vosk a také jejich jed je užitečným. Pyl v podstatě vůbec není včelím produktem, pouze ho sbírají z rostlin, ovšem poté, co v plástvích proběhne fermentace, je jeho účinnost mnohem vyšší.

Metody užití

Nejčastějším způsobem, jak přijímáme včelí látky je orálně. Jedná se o běžný med v čaji, může se však jednat i o produkty obsahující propolis nebo třeba mateří kašičku. Dalším častým využitím je zevní metoda, jde například o medovou masáž nebo krém s obsahem mateří kašičky. Tyto přípravky mají skvělou hojící schopnost. Nejjednodušší metodou je ale aromaterapie, kdy dochází k inhalaci vzduchu z včelího úlu. Vzduch je obohacen o všechny ty příznivé látky, které v úlu vznikají. Takováto terapie je vhodná pro lidi s bronchitidou, astmatem nebo alergií.

Způsoby použití včelího jedu

Pro léčbu se využívá také včelí jed, jedná se většinou o řízené včelí bodnutí. Nevýhodou však je pokaždé jinak silná dávka jedu, tu totiž člověk nemůže takto ovlivnit. Tato metoda má protizánětlivé účinky, zpomaluje růst nádorových buněk a ovlivňuje naši imunitu.

  • Apipunktura je metoda spočívající v přikládání včel na akupunkturní body, využívá se k léčbě artritidy a astmatu.
  • Mirkoapipunktura je moderní verzí předchozí metody, spočívá v odebrání žihadla živé včele, které je pak využito k opakovanému bodnutí.

Využití má v kosmetice, ošetření jizev a zánětů. Nejmodernější technologií této léčby je injekční aplikace včelího jedu, který se ze včel získává tak, aniž by bylo nutné je usmrtit, jedná se tak o šetrnou metodu.

Včely jsou nám pilnými pomocníky, účinky jejich produktů jsou kouzelné, neváhejte proto vyzkoušet i další věci, než pouze med.

About the author

Makawiel