Bylinná léčba

Dýňová semínka jako cesta ke zdraví

Written by Makawiel

Dýňová semínka jsou jistě nedílnou součástí zdravého jídelníčku nebo jsou oblíbené jako pochutina. Jsou prodávány v mnoha způsobech úpravy a díky tomu je jejich využití opravdu široké. Navíc jejich velkým plus je, že dokážou pozitivně ovlivnit naše zdraví.

Posílení zdraví

Dýňová semínka rozhodně stojí za to zařadit do jídelníčku, jestliže jste tak dosud ještě neudělali. Jestliže je budete konzumovat pravidelně, můžete díky nim předejít například nachlazení v dobách oslabení organismu. Tato potravina však dokáže pomoci i s mnohem závažnějšími problémy, než je rýma.

Semínka totiž mohou pomoci i s problémy s osteoporózou, ledvinovými kameny, artritidou, a dokonce také pomáchají s léčbou prostaty. Jsou ceněné pro jejich vysoký obsah zinku a železa, tyto minerální látky totiž pomáhají s mnoha neduhy v našem těle. Dále obsahují také vitaminy skupiny B, lecitin a důležité mastné kyseliny.

Prevence stárnutí

Kromě všech výše zmíněných důležitých látek obsahují tato semínka také vitamin E v mnoha různých podobách. Ten je velmi podstatným antioxidantem, který chrání buňky před oxidačním stresem a volnými radikály a díky tomu zpomaluje stárnutí organismu, dokonce působí preventivně proti nádorovému bujení. Konzumací této potraviny můžete dosáhnout také lepšího hojení ran, zvýšení plodnosti a podpoříte svůj nervový systém, především v boji proti stresu a úzkostem. Extrakt ze semínek je využíván pro léčbu nezhoubného zvětšení prostaty.

Jak poznat kvalitní dýňová semínka?

Abyste mohli využít potenciálu všech obsažených důležitých látek, je samozřejmě základem nákup kvalitních semínek. Nejvhodnějším zdrojem je zřejmě prodejna zdravých potravin, kde s největší pravděpodobností seženete čerstvá semínka. Je důležité zkontrolovat, zda nejsou zvlhlá, seschlá, či napadená parazity. Ideální by bylo k semínkům také přičichnout, abyste zjistili, zda nejsou žluklá či zatuchlá. To však lze u balených semínek jen stěží. Správně byste je měli uchovávat v ledničce ve vzduchotěsném obalu.

Dýňová semínka se nabízí pro mnoho receptů, přidat si je můžete například do snídaňových cereálií, polévky, salátu, či třeba jako náhradu oříšků v moučnících.

About the author

Makawiel