Bylinná léčba

Rychlá pomoc při ztrátě hlasu – vyzkoušejte bylinky

Written by Makawiel

Ztráta hlasu bývá poměrně častým doplňujícím příznakem nachlazení či jiné nemoci. Zvládnout však běžný den bez funkčních hlasivek může být složité, zkuste jim proto ulevit bylinkami, abyste byli zase brzy fit.

Bylinková kloktadla

Kloktání je účinnou pomocí, která vašim hlasivkám pomůže. Pro kloktání se nejvíce hodí nálevy z šalvěje. Příprava je jednoduchá, stačí lžičku šalvěje svařit s 250 ml vody. Přidat můžete pár lístků máty a květ měsíčku lékařského. Nechte chvilku louhovat, následně přeceďte. Vlažný nálev kloktejte několikrát denně, hodí se také k popíjení. Další první záchranou pro vaše hlasivky může být cibulová šťáva s medem nebo svařená cibule s medem a majoránkou. Všechny tyto ingredience vám pomohou s odhleněním, čímž ulevíte hlasivkám.

Další pomoc

Kromě odvarů mohou pomoci také další věci, které snadno seženete. Zázvor je známý jako účinný bojovník proti nachlazení, pomůže tedy i s hlasivkami. Podobné účinky přináší také křen. Pro léčbu hlasivek nakrájejte zázvor na tenké plátky, pokapejte citronovou šťávou a konzumujte. Vzhledem k ostré chuti zázvoru je příznivější variantou uvařit si zázvorový čaj. Na hlasivky pomůže také teplá Vincentka. Můžete ji také inhalovat nebo vyzkoušejte inhalovat vodu s eukalyptovým olejem.

Důležitá je prevence

Pokud cítíte, že na vás něco leze, je načase zpozornět, a dát svému krku dostatek odpočinku. Z toho důvodu se vyhněte studeným nápojům, které hlasivky dráždí. Dále zajistěte dostatečnou vlhkost vzduchu v místnostech, kde se zdržujete. Pro krk je nepříznivý také průvan a přílišná klimatizace prostředí. V chladném období je důležité dostatečné oblečení, noste proto šálu přes krk a ústa. Jako prevence může sloužit i kloktání jodové tinktury, případně vlažné vody s trochou soli.

Hlasivky jsou citlivým orgánem, obzvlášť pokud máte kvůli nachlazení podrážděný krk, mohou být v ohrožení. Dopřejte jim proto pořádnou péči, díky které se vrátí do kondice a váš hlas bude zase jako dřív.

About the author

Makawiel