Bylinná léčba

Bachova květová terapie

Bachova květová terapie je založena na léčení pomocí 38 esencí z květů divoce rostoucích rostlin, keřů a stromů a pomáhají odstranit negativní pocity (např. závist, podrážděnost, strach, vztek) a stresy. Autorem květové terapie je doktor Edward Bach (1886-1936). Metoda je zaměřena primárně na léčbu duševních poruch, které jsou podle Bacha příčinou i všech chorob fyzických.

Negativní pocity podle Bacha často vedou k blokaci energie a tím i k možnému propuknutí nemocí. Esence pomáhají odstranit zablokovanou energii. Bach si při práci v londýnských nemocnicích všiml toho, že se lékaři málo zajímají o pacientův duševní stav, což on sám považoval za klíč k uzdravení.

Bach se inspiroval u zakladatele moderní homepatie (link na homepatii) Samuela Hahnemanna. Léky se připravují tak, že se květy položí do pramenité vody na misku, na kterou musí po dobu zhruba čtyř hodin svítit slunce a poté se dále upravují v Mount Vernon v oxfordském hrabství, kde Bach žil a pracoval. Výrobce tvrdí, že esence jsou zcela bezpečné a vhodné pro všechny věkové kategorie i těhotné ženy. Nevyvolávají závislost, nežádoucí účinky ani alergie. Mohou se bezpečně kombinovat se všemi formami léčení. Esence se obvykle užívají čtyřikrát denně 4 kapky pod jazyk, nebo se mohou nakapat do jakéhokoli nápoje.

První pomoc při šoku

Nejznámější z Bachových esencí je esence Krizová, také se jí říká Kapky první pomoci. Je složena z pěti esencí a používá se při jakémkoli psychickém otřesu (například při dopravní nehodě, návštěvě zubaře, před operací, apod). Tuto esenci dokonce používají i strážníci v Londýně, pokud se dostaví k nehodě dříve než lékař.

Kritika

Kritici bachovy léčby tvrdí, že jde o typickou pseudověděckou metodu s prvky homeopatie. Lék je prý dle kritiků této metody neškodný, nebezpečí pro pacienta spočívá spíše v zanedbání řádné léčby.

About the author

Makawiel