Cvičení Magazín

Tři základní omyly o pitném režimu

Written by Makawiel

Dostatečný přísun tekutin pro organismus každého člověka je velmi důležitý, ale nic se nesmí přehánět. Mnozí z vás se mylně domnívají, že čím vypijeme více tekutin, tím lépe. Není to pravda, naopak, nadbytečné pití vody může zbytečně zatěžovat ledviny a tím je i poškodit. Riziko přetížení ledvin si můžete nechat spočítat na webové „ledvinové kalkulačce“. Veškerá obecná doporučení, kolik tekutin bychom měli vypít, jsou jen orientační a záleží na každém z vás.

Obsah

První omyl – 3 litry tekutin denně?

Vypít denně minimálně tři litry tekutiny je mýtus. Pitný režim je u každého člověka jiný a záleží na jeho hmotnosti, věku, pohlaví, zdravotním stavu a jeho fyzické aktivitě. Také na stavu jeho ledvin, a zda netrpí vysokým krevním tlakem. Vliv také má teplota a vlhkost prostředí, ve které se člověk pohybuje. A neméně důležité je i stávající zavodnění organismu a jídelníček.

Druhý omyl – pijte jen čistou vodu!

Jeden z názorů je ten, že by se měla pít jen kohoutková voda nebo balená neperlivá voda. I toto se nezakládá na pravdě. I u pitného režimu, tak jako u stravy, byste měli tělu dopřát určitou pestrost. K základní čisté vodě můžete kombinovat ovocné čaje, minerálky, šťávy z ovoce a zeleniny nebo i občas nealkoholické pivo. Tekutiny čerpáte i z ovoce, zeleniny nebo i z polévek. Při zdravých ledvinách můžete s mírou pít vše, na co máte chuť.

Třetí omyl – dožeňte nedostatek tekutin večer!

Pokud přes den zapomenete pít, nebo prostě nemáte tu možnost, musíte to dohnat večer. To je také velký nesmysl, který může být spíše nebezpečný. V lepším případě vám vypité velké množství tekutin proteče tělem, v tom horším vám může neúměrně a nezdravě zatížit ledviny.

Co je dehydratace?

Tělo obsahuje až 60% vody, kterou postupně ztrácí a kterou musí doplňovat. Dodržovat jistý pitný režim má význam hlavně u dětí a seniorů. Příznakem je sucho v ústech, popraskané rty, bolest hlavy, únava, ospalost a nekoncentrace. Pokud je v těle vody nedostatek, potom nemůže například vylučovat pot a tělo se přehřívá. Může tak dojít k poruše prokrvení mozku a srdce. Dehydratace podporuje vznik ledvinových kamenů a vysokou hladinu kyseliny močové.

About the author

Makawiel