Těhotenství a porod

Alternativní porod – porod do vody

Alternativní přístup k porodu

Zejména díky feministickému hnutí, čím dál více se rozmáhající alternativní medicíně, ale také mnoha výzkumům a publikacím psychologů, antropologů a sociologů se v posledních letech více hovoří o tom, jak přistupovat k porodu šetrně, bez přílišných zásahů lékařů a bez použití medikamentů.

To, co se dnes u nás většinou označuje jako „alternativní porod“ je vlastně přirozený průběh porodu. Nejen rodičky čím dál více volají po tom, aby zdravotníci více věřili jejich tělu a podpořili jejich ženské sebevědomí. Personál v nemocnicích by měl ženu povzbuzovat, pomáhat jí, ale nezasahovat a především ji nestresovat, pokud porod probíhá spontánně. Rok od roku se situace lepší a nejen na Západě, ale i u nás si už může mnoho žen zvolit například porod do vody, ulevit si během porodu masáží s esenciálními oleji, homeopatiky, je jí dána volnost pohybu (a především možnost rodit pro ni v pohodlné poloze).

Porod do vody

Největším přínosem porodu do vody je jednoznačně úleva od bolesti. Pokud není možnost rodit ve vaně, mnoho žen si pochvaluje i teplou sprchu, kombinovanou například s masáží beder. Během druhé doby porodní (vypuzovací) je žena ve vaně a miminko se nadechne až poté, co vyplave na povrch. Porod do vody ale není vhodný pro každou ženu, například se neprovádí při odtékající zkalené plodové vodě, v případě jakékoli infekce rodičky, a dalších komplikacích.

About the author

Makawiel