Detoxikace

Co dokáže s tělem “obyčejný“ čaj?

Written by Makawiel

Čaj je po tisíce let významným nápojem a je také velkou součástí kultury v zemích celého světa. Čaj nabízí řadu zdravotních přínosů. Zde je několik zdravotních důvodů, díky kterým byste měli šálek čaje zařadit do své každodenní rutiny.

Celkové zdraví

Čaj obsahuje antioxidanty, které zpomalují stárnutí, pomáhají k regeneraci a opravě buněk. Čaje všech odrůd obsahují vysoké množství antioxidačních polyfenolů, které pomáhají udržovat tělo zdravější. Navíc, čaj má méně kofeinu než káva, tudíž je tělo více hydratované než při pití kávy.

Duševní zdraví

Čaj může vytvářet klidnější, ale více výstražný stav mysli. Studie prokázaly, že aminokyselina L-theanin, kterou čaj obsahuje, mění sítě pozornosti v mozku a může mít prokazatelné účinky na mozkové vlny. Zjednodušeně řečeno, čaj vám pomůže uvolnit a plně se soustředit na úkoly. Taky podle japonských vědců bylo zjištěno, že zelený čaj snižuje šanci kognitivních poruch. Černý čaj zase snižuje hladinu hormonu stresu. Taky je skvělým pomocníkem při učení – díky kofeinu pomáhá zvýšit krátkodobou paměť. Červený čaj má zase mnoho relaxačních účinků a pomáhá léčit záněty.

Orgány

Pravidelná konzumace čaje prospívá i orgánům. Například zelený a černý čaj vede ke snížení rizika srdečních záchvatů a různých srdečních onemocnění. Jeho dalším benefitem je předcházení vzniku nebezpečných krevních sraženin, které jsou často příčinou infarktu a mrtvice. Pitím čaje si chráníte i vaše kosti. Podle studií mají lidé, kteří pijí čaj pravidelně kosti silnější. A pokud bojujete s vysokou hladinou cholesterolu, zařaďte do svého jídelníčku pití čaje. Polyfenoly v zeleném čaji působí příznivě na střeva, dokážou si poradit i se syndromem dráždivého střeva. A málokdo ví, že po tisíciletí byl čaj v Číně považován za skvělý trávicí prostředek.

Pití čaje má nespočet výhod, ovlivňuje vaši hmotnost, pomáhá udržovat pokožku bez akné, osvěžuje dech nebo posiluje imunitní obranu. Nejenom že má skvělou chuť, ale i zázračné účinky.

About the author

Makawiel