Akupunktura & akupresura

Akupresura vs akupunktura: Jaké jsou rozdíly a kdy je použít?

Akupresura je v praxi podobná akupunktuře, nejsou však zapojeny pouze jehly. Praktici používají ruce, lokty nebo nohy k vyvíjení tlaku na konkrétní body podél „meridiánů“ těla.

Jak funguje akupresura?

Podle teorie o akupresuře jsou meridiány kanály, které přenášejí životní energii (čchi nebo č’i) po celém těle. Důvodem je, že k nemoci může dojít, když je jeden z těchto meridiánů zablokovaný nebo nevyvážený.

Předpokládá se, že akupresura uvolňuje blokády, takže energie může opět volně proudit a obnovuje „životní energii a pohodu“.

V roce 2013 vědci pracovali se skupinou dospívajících trpících nespavostí. Zjistili, že akupresura jim pomohla rychleji usnout a hlouběji spát.

Akupresura také poskytuje úlevu od bolesti. V roce 2014 vědci provedli revizi stávajících studií a zjistili, že akupresura může zmírnit řadu problémů, včetně nepříjemné bolesti dolní části zad, bolesti hlavy a dokonce i porodní bolesti.

Existují i některé výhody pro duševní zdraví.  Akupresura poskytuje okamžitou úlevu lidem, kteří bojují s úzkostí.

Je prokázáno, že akupresura třikrát týdně po dobu jednoho měsíce dokázala u pacientů na dialýze zmírnit úzkost, depresi a stres.

Co jste nevěděli o akupunktuře

Ačkoli čtení o této praxi tradiční čínské medicíny přivodí na mysli malé ostré jehličky, tento pojem ve skutečnosti popisuje stimulaci konkrétních bodů na těle.

Nejznámější způsob spočívá v pronikání do pokožky tenkými jehlami ovládanými lékařem, ale lze použít i elektrickou stimulaci.

Již nějakou dobu víme, že akupunktura může mít pozitivní výsledky na PMS, nespavost a mnoho druhů chronické bolesti, jako je bolest krku a osteoartróza.

Akupunktura může být účinná při napětí nebo chronických bolestech hlavy.

Myslíte si, že je to placebo efekt? Není to tak. Metanalýza z roku 2017 potvrdila, že pozitivní výsledky akupunktury nelze vysvětlit samotným účinkem placeba, a je tedy rozumnou možností léčby pro ty, kteří se musejí pravidelně potýkat s chronickou bolestí.

About the author

Makawiel