Jedná se o poměrně ráznou metodu, která rozhodně není pro každého. Jestliže se ale rozhodnete ji podstoupit, dostane se vám hlubokého sebepoznání, utřídění myšlenek a komplexního řešení problému.
Původ terapie tmou
Tento druh terapie je součástí mnoha směrů, v Tibetu je známá pod názvem Yangtik, mniši pobývají ve tmě až sedm týdnů. Dále se však kromě tibetského buddhismu uplatňuje i v taoismu a bönismu. Využívají ji například také v Indii a Japonsku. Do Evropy byla pravděpodobně přivedena německým psychologem Holgerem Kalweitem, který si ji osobně v Nepálu s pomocí mnicha vyzkoušel. Původní místo vzniku však lze jen velmi těžko určit.
Čas pro sebe
Člověk je obecně tvorem společenským, pro mnoho lidí tak může být naprosto nemyslitelná představa, že by jim měl ulevit pobyt o samotě na nepříliš příznivém místě plném tmy a samoty. Podstatou této terapie je však trávení času pouze sám se sebou, při pobytu ve tmě dochází postupně ke ztrátě povědomí o čase a prostoru. Úplná izolace přináší návrat k vlastnímu nitru, a tak lze dosáhnout analýzy vlastních problémů a dojít k ideálnímu řešení.
Jak to probíhá?
Doba, kterou je nutné strávit v izolaci a ve tmě se podstatně liší, zpravidla se však jedná o dobu od sedmi do čtyřiceti devíti dní. Často pobyt probíhá ve skromném prostředí, například chatka domek, který je velmi úsporně vybaven a poskytuje jen to nejnutnější. Budovy jsou zpravidla zcela utěsněny proti vnějším zvukům i světlu, jedná se tak opravdu o úplnou izolaci. Strava je zde většinou vegetariánská či veganská. Na tomto pobytu se lze domluvit na těch nejmenších detailech, lze ho kdykoliv ukončit, podrobný program je konzultován s terapeutem. Zajímavostí je, že tento pobyt lze absolvovat také v páru.
Terapie tmou je velmi radikální metodou, jak se dostat zpět ke svému nitru a oprostit se od myšlenek, která naši mysl často akorát zbytečně zatěžují. O samotě se opravdu dostanete k pravé podstatě problému a máte možnost zvážit každé životní rozhodnutí.