Psychoterapie & meditace

Mandaly a amulety – víra v symboliku

Written by Makawiel

Ačkoliv Česko je národ převážně ateistický, nelze přímo říci, že bychom v nic nevěřili. Mnoho z nás nosí amulety pro štěstí a vkládá svou víru do nich a jejich symboliky. Stejně tak se nabízí mnoho různých symbolů, které jsou specifické svým významem.

Jin a jang

Snad nejtypičtějším symbolem z různých životních filozofií je známý jing a jang, aneb kruh tvořený černou a bílou barvou, které symbolizují řadu věcí. Jedná se o symbol tmy a světla, tedy dvou protikladů, ovšem ne o dobro a zlo. Vyvážení barev je důležité, značí totiž vyváženost našeho těla a harmonii života. Jin znázorňuje ženskost a pasivitu, zatímco Jang je znakem mužské síly a světla. Jedná se o dva protipóly, které by bez sebe nemohly existovat. Všechny přírodní síly mohou mít oba dva stavy, které jsou však neustále v pohybu.

Mandaly

Mandala je dalším typickým symbolem, kterým bývá znázorňována psychická stránka života. V praxi ji poprvé uvedl Carl Gustav Jung a označil ji jako obraz psychického univerza. Symbol mandaly by měl uzdravovat, posilovat psychické zdraví, a především také nese často poselství. Pomáhá totiž s vyjádřením emocí, které díky ní vyplouvají viditelně na povrch a díky tomu lze dosáhnout harmonie a zklidnit svůj aktuální stav, díky čemuž načerpáte energii.

Lotosový květ

Lotosový květ je oblíbeným motivem například pro šperky – a není divu, přináší důležité a zajímavé poselství. Ačkoliv se zrodil v nepříznivých podmínkách a bahně, nakonec vyroste v nádherný čistý květ. Díky tomu dodává sílu a motivaci pro překonání nepříznivých situací v životě a pomáhá s překonáním překážek, poskytuje čistší pohled na situaci a motivuje.

Symboly přináší mnoho významů, jejich původ je často neznámý, a i přesto si získávají důvěru mnoha lidí, kterým pomáhají v životě se zvládnutím různých situací.

About the author

Makawiel