Bylinná léčba

Guarana – přírodní povzbuzení silnější než káva

Written by Makawiel

Guarana, jinak též nazývána jako brazilské kakao, je rostlina původem z venezuelských deštných pralesů a je ceněna pro své významné účinky na lidský organismus.

Vlastnosti

Jedná se o plazivý keř, jehož původ je ve venezuelských a brazilských deštných pralesech. Tuto rostlinu znali již původní domorodí obyvatelé a využívali její účinky. V dnešní době je rostlina díky povzbudivým účinkům používaná například do energetických nápojů či tablet na hubnutí. Červené plody guarany obsahují cenná semena, jejichž obsah kofeinu se pohybuje v jednom kusu kolem 4-8 %, zatímco kávová zrna obsahují 1-3 %, rozdíl je tak značný a guarana tedy přináší intenzivnější výsledky.

K čemu se hodí?

Vzhledem k nakopávajícím účinkům, které rostlina poskytuje, ji ocení například řidiči, kteří musí absolvovat dlouhou cestu. Hodit se může také pilným studentům či lidem pracujícím v noci, kteří povzbuzení také určitě ocení. Kofein a další stimulanty úspěšně bojují proti stresu a zvyšují fyzickou výdrž. Díky guaraně můžete také utlumit hlad a snížit únavu. Výhodou oproti kávě je pozvolné uvolňování kofeinu, díky čemuž můžete spolehlivě předejít podráždění sliznice žaludku či problémům se spánkem.

Na co si dát pozor?

Guarana byste rozhodně neměli užívat v kombinaci s přípravky obsahujícími látku efedrin, tato kombinace by totiž mohla zvýšit riziko mozkové mrtvice či srdečního infarktu. Rostlinu byste neměli užívat také ani při problémech se srdcem či pokud trpíte úzkostmi. Pozor si dejte i pokud jste těhotná. V extrémních případech se látkou lze i předávkovat, což se může projevit horečkou, bolestmi hlavy, křečemi břicha či nadměrným vylučováním. Tyto příznaky jsou zpravidla způsobeny příliš vysokou hladinou kofeinu v krvi, která postupem času odezní.

Povzbuzující účinky kofeinu v této rostlině nastupují zpravidla po hodině od užití, stejně tak tomu bývá i u kávy. Jakmile stimulující látky začnou působit, vás organismus získá novou dávku energie.

About the author

Makawiel