Psychoterapie & meditace

Co nám říkají barvy?

Written by Makawiel

Věděli jste, jaký mají barvy vliv na váš život? O barvách se toho traduje hodně, jsou používány jako součást psychologických testů, ale ve své podstatě jde o psychofyzikální jevy, které na nás působí i mimo oblast toho, co si uvědomujeme, když nějakou barvu vidíme. Pojďme se na jednotlivé barvy podívat blíže.

Obsah

Červená

Je barvou lásky, tepla, síly, vášně, optimismu a životní energie, akce a rozhodnosti. Červená barva dokáže zvýšit krevní tlak i puls a urychluje náš metabolismus.

Oranžová

Má oživující a hřejivé účinky, dodává energii především nervovému systému. Také posiluje optimismus, sílu vůle a odvahu. Dává pocit svobody, posiluje pozitivní myšlení a sebedůvěru.

Žlutá

Působí inspirativně, optimisticky, vesele a spojuje se s ní harmonicky vyrovnaný životní postoj. Žlutá je barvou moudrosti a štěstí.

Zelená

Barva vyrovnanosti a harmonie mezi materiálnem a duchovnem. Ztělesňuje veselou energii, přináší klid a vyrovnanost. Na fyzické úrovni její vlnová délka pozitivně ovlivňuje krevní oběh, reguluje krevní tlak a působí podpůrně při hojení nemocí srdce.

Modrá

Uvolňuje a zklidňuje. Má schopnost snižovat krevní tlak, dokáže tlumit zánětlivé procesy i alergie, zlepšuje spánek. Podporuje víru sama v sebe, je barvou volnosti a neomezených možností.

Fialová

Je spojována se spiritualitou a bohatstvím. Podporuje duchovní směřování, je symbolem inteligence. Fialová barva také zklidňuje nervovou soustavu.

Bílá

Představuje čistotu a nevinnost, upřímnost, svěžest a spolehlivost. Je symbolem dokonalosti a absolutní svobody pro všechny možnosti a nové začátky.

Černá

Pohlcuje negativní energie. Je symbolem smutku a zániku, ale na fyzické úrovni odstraňuje vše toxické.

Nyní je možná jasnější, proč a v jakých souvislostech jsou již po staletí ty které barvy používány, nejen například při svatbě či úmrtí, ale také při jejich použití na roucha mnichů či duchovních.

About the author

Makawiel