Nezařazené

„Zaspěte nespavost“ a zbavte se jí jednou pro vždy!

Written by Makawiel

Každému z nás ne určitě párkrát stalo, že prostě nemohl večer usnout. Ten pocit, když počítáte hodiny, kolik vám ještě zbývá do rána a ten nátlak, že prostě už musíte usnout. Většinou je to ale ojedinělý stav, který do druhého dne přejde. Pokud se tohle obtížné usínání opakuje každý večer, máte ale velký problém. Ta každodenní únava z nevyspání je dost nepříjemná.

Jak na nespavost vyzrát?

  1. Nejčastěji je nespavost způsobena stresem. Organismus při něm vyplavuje hodně adrenalinu, který dokáže překonat i silnější únavu a vaše tělo prostě neusne. Doma často myslíme na práci a všechny povinnosti, které jsme za ten den nestihli, a to nás stresuje i v klidném domácím prostředí. Zkuste si stresové myšlenky zakázat hned, jak za sebou zavřete dveře kanceláře či šatny.
  2. Pokud jste jeden z těch nešťastlivců, kteří mají s usínáním problém, je třeba dbát na to, abyste před spaním sledovali pouze klidné filmy či komedie. Rozhodně se vyhněte „akčňákům“, dramatům a jinak drastickým filmům. Prostě nedovolte si další psychické rozrušení.
  3. Zkuste televizi vyměnit úplně – a to za klidnou relaxační hudbu nebo příjemnou knihu, do které se zaboříte tak, že vám klesne hlava, ani o tom nebudete vědět. Tím se vám krásně uvolní psychické i fyzické napětí – a o to přeci jde, ne?
  4. Vyžeňte si z hlavy tu neodbytnou myšlenku – „zase neusnu“. Pokud na tohle budete myslet pokaždé, když uleháte, tak se můžete vsadit, že to tak doopravdy bude. Raději do svého mozku vysílejte zprávy typu: „už se těším, jak si dneska krásně pospím“. Vaše centrála v hlavě myšlenku zpracuje a začne se podle ní řídit.
  5. Zkuste si před spaním zacvičit. Nejlepší volba je běh na čerstvém vzduchu. Tělo se unaví, a navíc bude zahlceno čerstvým kyslíkem, který vám zajistí příjemné rozpoložení, jež je pro spánek tak důležité. Dejte si po běhu horkou sprchu a zalehněte do postele. Uvidíte, jak budete spokojeni – a to je přesně to, co vaše tělo k příjemnému spánku potřebuje.

About the author

Makawiel