Cvičení Nezařazené

Slyšeli jste někdy pojem „neurobik“? Divili byste se, jak je pro nás důležité!

Written by Makawiel

Pokud je pro vás tento pojem „španělskou vesnicí“, nebojte se, že se jedná o něco složitého. Je to jednoduchá činnost, kterou bychom měli ale provádět všichni, Jedná se totiž o trénování mozku. Stačí nám pouze pár jednoduchých cviků a udržíme si svou mysl neustále svěží. Dokonce i ve vyšším věku může váš mozek neustále skvěle fungovat. Pokud netušíte, jak neurobik funguje, rádi vám poradíme!

Obsah

Co to vlastně neurobik je?

Tahle „procedura“ datuje svůj vznik do konce 90. let a světu ji přiblížil známý neurobiolog Lawrence Katz. Vše popsal podrobně ve své knize Keep your brain alive, kde popisuje, co je třeba dělat, abychom mozek dostali ze stereotypní činnosti a tím ho stimulovali. V této knize je popsáno dokonce 83 příkladů a klade důraz na nutnost zkoumání světa jinak, než svými zaběhnutými způsoby – a o tom právě neurobik je.

Jak svůj mozek nejlépe stimulovat?

Existuje jedna nejjednodušší varianta cvičení mozku, a to je prostě výměna rukou při běžných denních činnostech. Zkuste zavřít oči a třeba si zavázat boty či poskládat prádlo druhou rukou než obvykle. Prostě při rutinních činnostech ruce zaměňte – dívejte se na svět více dětskýma očima a hrajte si tak se svými smysly.

Vyhněte se stereotypu!

Zkuste zapřemýšlet nad svým každodenním programem – neopakují se náhodou některé činnosti, které provádíte každý den? Nevěřili byste, jak velkou měrou tento stereotyp oslabuje naši mozkovou činnost. Dopřejte si každý den nějaký nový podnět. Stačí klidně nějaká drobnost jako změna obchodu, který navštěvujete či jiná trasa na autobus. Zajděte si také někdy do nové restaurace, kterou jste ještě nestihli navštívit – prostě a jednoduše – inovujte své životní cesty.

Prokrvujte svůj mozek

Nejlepší volba, jak prokrvit své mozkové buňky je bezpochyby sport. Proběhněte se, když můžete, udělejte si doma pár dřepů či sklapovaček. Nejúčinnější prokrvení ale přináší jednoznačně sex. Následný odpočinek či spánek dodává mozku čas na obměnu jeho buněk.

About the author

Makawiel