Masáže

Shiatsu masáž

Japonské shiatsu masáže

Shiatsu masáž znamená v překladu tlak prsty. Jde o japonskou masážní techniku. Šiacu pracuje s akupunkturními dráhami a body  za účelem obnovit přirozený tok vitální energie (japonsky „ki“), a tak nastolit energetickou rovnováhu v těle.

Šiacu má kořeny v tradiční japonské masážní technice nazývané Anma, která byla založena na tradiční čínské medicíně, která pronikala do Japonska od šestého století. Anma začala upadat v v 17. a 18. století, o obrození téty metody se zasloužil Tenpaku Tamai, který v roce 1919 vydal knihu Shiatsu Ho. Tamai,studoval Anmu a další tradiční metody a také západní anatomii, fyziologii a masážní techniky. Ve své práci tyto metody spojil a také znovu rozšířil i o duchovní rozměr léčby. Jedním z následovníků Tamaie byl Tokujiro Namikoshi (1905-2000), který v roce 1925 otevřel první šiacu kliniku a v roce 1940 první školu šiacu. Výrazný rozvoj zažila metoda shiatsu masáží hlavně po roce 1980, když se dostala do USA a do Evropy.

Jak shiatsu masáž probíhá a na co je vhodná

Shiatsu masáž používá širokou paletu technik, pracuje se prsty, dlaněmi, lokty, koleny i chodidly. Účinky šiacu jsou hluboce uvolňující a zároveň posilující. Šiacu masáž je vhodná pro každého, i pro malé děti, těhotné ženy nebo starší lidi, pokud se klientovi přizpůsobí průběh ošetření. Velmi se tato metoda hodí jako rehabilitace po úrazech pohybového aparátu nebo cévních příhodách. Shiatsu masáže/ošetření obvykle probíhá na podložce na zemi, ošetřovaný je při masáži oblečený a nepoužívají se žádné oleje ani emulze. Samotné ošetření shiatsu může trvat od 45 do 90 minut, často mu předchází krátký rozhovor a po něm následuje čas na odpočinek.

About the author

Makawiel