Nezařazené

Jak udělat z nezdravé svačiny svačinu zdravou?

Written by Makawiel

Jak je známo – zdraví máme pouze jedno – a stejně tak, jak bychom se měli o to své starat, nesmíme zapomínat hlavně na zdraví svých děti. Můžeme začít třeba u svačin, které jim připravujete do školy či na výlety. Ukážeme vám, jak z klasických nezdravých svačin udělat stejně chutné, ale za to o dost zdravější svačinky. Nechte se inspirovat.

Obsah

1. Chleba se salámem

Pokud své děti odbydete tím, že jim prostě namažete chleba se salámem typu Herkules či Vysočina, bude jim chybět mnoho vitamínů. Jistě si na to ještě vzpomenete, že tahle svačina byla často pomačkaná ve vaší aktovce a vy jste se na ni těšili již od rána.

Čím ji nahradit?

Namísto taveného sýra či másla namažte na chléb Lučinu, namísto tvrdého salámu jej pokrýt kuřecí šunkou s vysokým podílem masa a jako pomyslnou třešničku na dortu naskládat na vrch nějakou zeleninu – nejčastěji nakrájená rajčata či papriku. Tím obohatíte předešlou fádní svačinu o vitamíny, minerály a hlavně vlákninu, která je obsažená v zelenině a omezíte příjem tuku, který děti konzumují v trvanlivém salámu.

2. Sušenky

Nesmíte věřit všem reklamám, které vám říkají, že zrovna jejich sušenky dodají dětem energii. Jak se říká – „za málo peněz hodně muziky“ – tak tohle opravdu nečekejte. Většina sušenek totiž obsahuje také spoustu tuku a cukru – proto jsou tak chutné – ale vaše dítko z nich pouze přibere a energie v nich obsažená je zanedbatelná.

Čím nahradit?

Co takhle namísto sušenek dětem dopřát stejně dobré cereálie s čerstvým ovocem, případně ovocným jogurtem? Chybu neuděláte ani s doma pečenou bábovkou oslazenou stévií.

3. Koblihy či balené croissanty

Nejjednodušší příprava svačiny – prostě to koupím, dítě si smlsne a budete oba spokojení. Jenže to nejde dělat dlouhodobě. Dítěti byste uškodili spoustou cukru, která je v tomto pečivu obsažena.

Čím nahradit?

Pokud má vaše dítě rádo buchty, určitě mu je nemusíte odpírat, ale je lepší mu nabalit pouze menší kousek a hlavně bez nějaké tukové náplně. Tuto svačinu je třeba obohatit kusem ovoce, které dítěti doplní cukry ve zdravé formě.

4. 50 Kč

Nejhorší forma „svačiny“, kterou můžete dítěti připravit. Pokud má totiž dítě k dispozici volný výběr ze školního bufetu, zpravidla zvolí to nejmíň zdravé jídlo, které mu chutná nebo které vidí u svých spolužáků. Nejčastěji to bývají slané brambůrky či zapečené rohlíky se slaninou a k tomu samozřejmě nějaká sladkost ve formě pendreků či lízátek.

Čím nahradit?

Raději nechte peněženku zavřenou a myslete na zdraví svých dětí. Připravte jim jakoukoli zdravou svačinku doma, klidně večer před spaním, pokud ráno nestíháte a z toho důvodu volíte tuto „peněžní náhradu“. Nikdy nezapomínejte na ovoce či zeleninu, čímž svačinu obohatíte a svým dětem dáte tolik potřebné vitamíny.

Tak co, pořád si myslíte, že je tak složité připravit vašim ratolestem zdravou, přesto chutnou a výživnou svačinu? Myslete na jejich zdraví, do budoucna vám jistě poděkují.

About the author

Makawiel