Nezařazené

Kofein – droga, se kterou musíte být opatrní

Written by Makawiel

V dnešní době je káva v podstatě něco jako moderní verze svatého grálu. Tento kouzelný elixír obnovuje život, dodává energii a v neposlední řadě je skvělý i jako dezert. Takže se občas stane, že kávy vypijete víc, než je vhodné. (Vždyť je to tak dobré, jsem tak unavená a podobně…) a v tom horším případě kombinujete kávu s ostatními potravinami, které obsahují kofein.

Jaké jsou vedlejší účinky přílišného množství kofeinu?

Kofein je ve své podstatě stimulant centrálního nervového systému, ale může také spustit uvolnění hormonu adrenalinu, čímž se zvyšuje srdeční frekvence. Pokud máme kofeinu v těle příliš, cítíme se hyper-ostražitě, úzkostlivě a hlavně nervózně.

Jaká je denní doporučená dávka kofeinu?

Lidé by měli omezit svou spotřebu kofeinu na maximálně 400 miligramů denně. I přesto, že má každý jinou toleranci vůči kofeinu – pokud překročíte tuto hranici, budete se cítit opravdu mizerně. Jeden šálek kávy obsahuje zhruba 92 miligramů kofeinu – tudíž byste měli teoreticky zvládnout čtyři šálky denně.

Co mám dělat, když jsem vypil příliš mnoho kávy?

Tady máme pro vás špatnou zprávu – může trvat až devět a půl hodiny, než vás tento nepříjemný stav opustí a hladina kofeinu ve vaší krvi klesne zhruba o polovinu. Pijte čistou vodu. Hydratace pomůže zmírnit některé příznaky způsobené předávkováním a pomoci tělu zase normálně fungovat. Dále si mírně zacvičte a konzumujte potraviny, které obsahují draslík nebo hořčík – například banány.

Jak poznám předávkování kofeinem?

Často se nestává, že by se člověk kofeinem předávkoval, ale je to samozřejmě možné, pokud v krátké době vypijete nebo sníte spoustu kofeinových výrobků. Měli byste určitě navštívit lékaře, pokud po požití většího množství kofeinu pocítíte tyto příznaky:

  • Obtížné dýchání
  • Zmatek
  • Bolest na hrudi
  • Zvracení
  • Velmi rychlý a nepravidelný srdeční tep
  • Křeče

About the author

Makawiel