Nezařazené

Jak překonat pracovní únavu?

Written by Makawiel

Ach jo, zase to pondělí – říkáte si – a už víte, že celý týden vás čeká jen únava v práci. Ráno si tam prostě jedete odpracovat tu svoji „osmičku“ a nějak to přežít a pak rychle domů si odpočinout. Nemusím být žádná vědma, abych uhodla, že pokud se takto cítíte, vámi odváděná práce moc efektivní asi nebude.

Ale co se s tím dá dělat? Máme pro vás pár praktických tipů, jak tu neodbytnou únavu přemoci.

Obsah

Dělejte si krátké přestávky

Výrazně tím omezíte únavu – stačí, když si během té krátké přestávky protáhnete záda, nohy, trochu si zacvičíte, což působí relaxačně. Do cvičení zapojte i krk, jehož rotace a úklony do stran nás zaručeně proberou. Na cviky nijak nespěchejte, vše dělejte pomalu a s rozmyslem bez nějakých trhavých pohybů.

Seďte správně

Pracovní únava úzce souvisí s bolestí zad, proto se zaměřte na styl vašeho sezení na kancelářské židli. Nejlépe pro své tělo i pro sebe uděláte, když budete mít doširoka rozkročené nohy a vaše stehna budou pod mírným úhlem směřovat dolů. Nejdůležitější však je, aby se vaše nohy vždy dotýkaly země. Pokud máte sedavé zaměstnání, určitě vás také často sužují bolesti šíje. Jak jim předejít? Zkuste myslet na to, abyste měli neustále uvolněná ramena a tím i dýchání a bolest šíje bude pryč.

Volte správné tekutiny

Nejenom v pracovní dny, ale neustále byste měli myslet na správný pitný režim. Protože důvod vaší únavy může být i tak prostý, že prostě málo pijete, obzvláště pak přes léto, kdy je naše dělo přirozeně dehydratováno horkým počasím. Musíte ale dát pozor na to, co pijete! Nejvíce obezřetní byste měli být při pití kávy. Pokud totiž vaše tělo přijímá spoustu kofeinu, jeho přebytek ve výsledku začne tlumit vaše smysly – takže, jak se říká – všeho s mírou. Proto byste měli denně vypít maximálně dva až tři hrnky denně. Pokud vypijete kávy více, vaše smysly se naopak zpomalí. Nejlépe je pít kávu dopoledne, na odpoledne je doporučován již spíše zelený čaj, který vás dokáže pozitivně stimulovat. Vhodné je také pití ředěného pomerančového džusu či vody s citrónem.

Metoda Infinity

Pokud byste v zaměstnání rádi cvičili, ale zároveň se nechcete předvádět ostatním kolegům, máme pro vás tip, jak v práci cvičit diskrétně a bez strhávání pozornosti. Jedná se o metodu Infinity – její součástí jsou naprosto neznatelné pohyby a dokonce dokáže procvičit i vaše mentální soustředění. Jde o jakési cvičení v mikropohybu, jehož efektivita byla prokázána studií, dle níž je naše představivost a způsob myšlení natolik propojena, že náš mozek nerozezná, jestli je tělo opravdu v pohybu nebo ne. Tudíž vaše „cvičení v představě“ je tedy určitý typ aktivity, kterou provádíte jen ve své hlavě. Mozek i přesto zapojuje vámi zvolené procvičované svaly a vysílá do nich signály, čímž řídí všechny procesy v těle.

Rozprouděte energii

Pokud budete pravidelně užívat tuhle Infinity metodu, nejenže budete v práci méně unavení, ale po čase zpozorujete, že jste více pružní, stabilní, pohybliví a navíc máte prokrven celý váš organismus. Cvičení, jak je známo, uvolňuje endorfiny – jinak tomu není ani u této metody – tudíž dojde k odstranění přebytečného stresu a k posílení imunity. Nejvíce osvědčenou metodou je, když si ve svém břiše představíte teplé světlo, které vyzařuje pozitivní energii, jelikož s energií souvisí veškeré cvičení. Je nutné, abychom své energie drželi v rovnováze a neblokovali své energetické dráhy uspěchaným a stresovým stylem života.

Že to zní až moc snadně? Opak je pravdou! Zkuste si sem tam prostě zacvičit ve vaší mysli a uvidíte sami, jaké zázraky to s vámi udělá.

About the author

Makawiel