Bylinná léčba Magazín

Lichořeřišnice má v tradiční medicíně významné uplatnění

Written by Jan Neckář

Lichořeřišnice patří mezi významné peruánské byliny, jež je oceňována pro své významné léčivé účinky. Dnes se s ní můžeme setkat téměř po celém světě. U nás se pěstuje jako letnička, jelikož je citlivá na mráz. Jde o liánovitou rostlinu, která je zajímavá svým květenstvím. Žluté a oranžové květy lichořeřišnice mají nejen okrasnou funkci, ale celá rostlina navíc disponuje řadou aktivních látek.

Lichořeřišnice a její léčivé účinky

Lichořeřišnice (latinsky tropaeolum) zaujímá v alternativní medicíně významné postavení již mnoho let. Využití nachází při léčbě mnoha akutních i chronických zánětů, jako jsou záněty močového ústrojí, dýchacího systému apod. Hojně se využívá také při léčbě oparů, akné a dermatózy. Je také považována za účinný lék proti vypadávání vlasů, jelikož podporuje jejich růst. Květy lichořeřišnice jsou navíc cenným zdrojem luteinu, takže podporují lidský zrak.

Lichořeřišnice posílí imunitu

Lichořeřišnice je také významným zdrojem vitamínu C, díky tomu se často používá pro posílení imunity a zvýšení obranyschopnosti lidského organismu, jelikož pomáhá předcházet nachlazení. U lichořeřišnice se lze často setkat s označením „přírodní antibiotikum“, jelikož dokáže úspěšně bojovat s celou řadou bakterií, jako jsou streptokoky, echerichia coli, stafylokoky apod. Lichořeřišnice je tak vhodná jako doplněk při užívání antibiotik, jelikož zesiluje jejich účinek.

Využívané části lichořeřišnice

U lichořeřišnice se využívají listy, květy a plody. Vysadíte-li si lichořeřišnici na své zahradě či do truhlíku, tak ji můžete zahrnout i do svého jídelníčku. Její chuť lze přirovnat k ředkvičkám či řeřiše. Listy a květy se tak často přidávají do salátů a pomazánek. Nebo si můžete jejími listy a květy ozdobit chléb s máslem. V zimním období pak nejčastější využití nachází ve formě tinktury. Lichořeřišnice kapky nebo tinktura je snadno k dostání na e-shopech s přírodními produkty. Popřípadě si ji můžete vyrobit sami. Nakonec můžete vyzkoušet i lichořeřišnice tablety či ji pít jako čaj.

 

 

 

About the author

Jan Neckář