Těhotenství a porod

Jak přirozeně a co nejrychleji otěhotnět?

Written by Jan Neckář

Rozhodla jste se společně s partnerem založit rodinu, ale máte strach, že se vám nepodaří přirozeně otěhotnět? V prvé řadě zapomeňte na alarmující statistiky a zachovejte klid. Být v pohodě a bez nervů je totiž naprosto zásadní – lékaři mnohokrát potvrdili, že k častým příčinám neplodnosti patří stres. A držte se následujících osvědčených rad…

Zajděte si ke gynekologovi

Jakkoliv se vám do návštěvy gynekologické ambulance nechce, berte to jako „servisní prohlídku“. Gynekolog s vámi probere anamnézu a ochotně zodpoví veškeré dotazy, které vás v souvislosti s početím dítěte napadají. Pokud navíc užíváte léky, sdělí vám, zda můžete v léčbě během těhotenství pokračovat. Zřejmě vám také udělá několik základních testů – rozbor krve, test na pohlavní nemoci a genetiku.

„Vychytejte“ ovulaci

Může se stát, že početí miminka nevyjde první, druhý, ale ani třetí měsíc. Přesto to neznamená, že vás čeká umělé oplodnění. Pravděpodobně jste jen neodhadla dobu, v rámci které je vajíčko schopné oplození. Jedná se o cca 12-24 hodin po ovulaci. Když k němu nedorazí spermie, zaniká.

Vzhledem k tomu, že jde o poměrně krátký časový úsek, rozhodně není od věci znát přesnou dobu ovulace. Použijte některou z online kalkulaček na internetu, případně si pořiďte ovulační test (seženete ho v lékárně). Ovulaci můžete zjistit také metodou měření bazální teploty speciálním bazálním teploměrem.

Jak často mít sex?

Do milování byste se neměla nutit. Na druhou stranu není od věci styk cca 5 dní před ovulací a následně každý druhý den po dobu šesti dní. A samozřejmě v momentě, kdy vám ovulaci ohlásí pozitivní test. Nicméně pokud vás sex baví a partnerovi nedělá problém každý den, tím lépe pro vás. Častá ejakulace mužskou plodnost nesnižuje.

Zda při sexu dosáhnete orgasmu, nebo ne, je úplně jedno. A nezáleží ani na poloze. Naopak si však dejte pozor na některé lubrikační gely – mohou být toxické vůči spermiím.

Nepodaří-li se vám otěhotnět ani po delším časovém období (půl roku až rok), vyhledejte odbornou pomoc. Asistovaná reprodukce již dávno není tabu a ročně se u nás díky ní narodí kolem 2400 dětí.

About the author

Jan Neckář