Magazín

K čemu slouží a jak si vybrat party stan?

Pokud už si člověk chce vytvořit na zahrádce pěkné venkovní posezení, měl by přemýšlet nejen nad podlahou, respektive nábytkem, ale v duchu už stavět i střechu. Ta ovšem nemusí mít podobu drahé pergoly nebo altánu.

Velmi dobře může fungovat i party stan. Na opravdu kvalitní kousky se dá spolehnout i při hodně ošklivém počasí.

Proti dešti i slunečním paprskům

Nechat venkovní posezení bez odpovídající střechy je příliš velké riziko. Uživatele totiž nemusí kdykoliv přepadnout pouze nečekaný májový deštík, ale otravováni mohou být třeba i slunečními paprsky. Ty jsou hlavně během letních měsíců dost otravné, a tak je fajn jim pomocí party stanu trochu přistřihnout křidélka.

Stejně jako tradiční stany, tak i party verze při správném ukotvení vydrží opravdu hodně. Nesmí samozřejmě přijít žádný velký vichr, případně dokonce tornádo. To pak lítají i střechy, natož stany.

Houževnatost

Co se odolnosti konstrukce týče, hodně záleží na zvoleném materiálu. Standardně se dnes pro výrobu party stanů používají dvě suroviny – ocel a hliník.

Ocel je těžší a působí tudíž stabilněji. Vyšší váha je však i nevýhoda, hlavně když je potřeba stan pravidelně přenášet. Ocelové profily jsou samozřejmě opatřeny protikorozním nátěrem, avšak ten se může vlivem špatného zacházení časem odloupat.

Hliník je o něco lehčím materiálem než ocel, a tudíž se s ním i snadněji manipuluje. Navíc je hliník rovněž i odolnější vůči vodnímu živlu. Na druhou stranu jsou party stany z oceli méně náročné po finanční stránce.

Možnosti využití

Jak již bylo naznačeno na začátku, party stan je reálné používat jako zastřešení pro venkovní posezení. Nejde však o jeho jediné využití, naopak.

Běžně se tento druh stanu používá třeba jako reklamní stánek, respektive prodejní stánek. Je to docela logické. Konstrukce jde totiž jednoduše složit i rozložit. V rozloženém stavu se hravě vleze do kufru auta.

About the author

Jan Neckář

Leave a Comment