Čínská medicína

Čínská dietetika

Úprava stravy podle čínské medicíny

Tradiční čínská dietetika je systém stravování vycházející z tradiční čínské filozofie. Jedná se o systém preventivní i léčebný. Nejedná se o makrobiotiku, ač některé prvky jsou v obou směrech podobné. Pomocí dodržování zásad dietetiky tradiční čínské medicíny můžeme hodně zkazit, ale jen trochu vylepšit.

Můžeme výrazně podpořit léčbu například bylinnou nebo akupunkturní. Strava by měla být čistá, pestrá a ne hlenotvorná (například kravské mléko a výrobky z něj vytvářejí velký potenciál pro oslabení sleziny a následnou tvorbu hlenů). Důležitá je pravidelnost a klid při jídle. Dále přihlížíme při tvorbě jídelníčku na konstituci, roční období a obraz (nemoci), v jakém se nacházíme.

Jakou stravu volit v průběhu roku

Na jaře, kdy vládne prvek dřeva, směřuje energie přírody vzhůru. Strava by měla být nejlehčí v roce. Játrům, jejichž elementem je právě dřevo, pomáhá v tomto období sladká a pikantní chuť, kyselá chuť je vyživuje. Je dobré omezit příjem slaných a tučných potravin. Jídlo se má vařit kratší dobu. Mezi doporučené potraviny patří mátový čaj s medem, čerstvé rašící výhonky, řeřicha, vojtěška, cibule, zázvor, křen.

V létě je dobré jíst pestrobarevně a zařadit do jídelníčku syrovou zeleninu. Omezujeme tuky a sůl. Nedoporučuje se ochlazování ledovými nápoji, výrazně se tím oslabuje slezina. Naopak se má pít zelený čaj nebo teplá voda. Jíst by měly obilniny a luštěniny, listový salát, špenát a červená řepa. Z koření je doporučené oregano a muškát.

V čínské dietetice, jakož i v celé staré čínské filozofii patří mezi ročních období i tzv. pozdní léto. V této době přechází Jang v Jin. Patří elementu země a orgánu slezině. Slezina nemá ráda vlhko, vyhýbáme se proto mléčným výrobkům kravským a zařadíme raději kozí. Naopak slezinu a celý střední zářiči dobře podpoříme konzumací kukuřice, rýže, brambor a jáhel. Dále se doporučuje mrkev, zelí a také tofu.

Na podzim se Čchi stahuje dovnitř a dolů. Vzhledem k vytváření zásob na zimu je dobré zařadit potraviny bohatší na Čchi. Abychom se vyhnuly převaze sucha v organizmu, jíme více houby, ořechy a semena. Doporučuje se nakládaná zelenina, kroupy, jáhly a rýže. Je dobré delší vaření jídla.

Zima je obdobím klidu, meditace a rozjímání. Mělo by se chodit brzy spát. Nedoporučují se ostrá a kořeněná jídla, která vytahují Jang na povrch. Naopak se doporučují potraviny podporující Jin, tedy hořké a slané. Hodně obilí, polévky, sušená a nakládaná zelenina a ovoce. Na podporu Jangu (prohřátí organizmu) se doporučená strava obohatí kořením, jako je hřebíček, fenykl, zázvor, anýz a skořice.

Každá potravina má stejně jako každá bylina svou povahu, chuť a tropismus. Podle toho volíme vhodné potraviny v souvislosti s obrazem nemoci, který potřebujeme obrátit směrem ke zdraví. Postup je velice podobný, jako při sestavování bylinné směsi.

About the author

Makawiel