Bylinná léčba

Blahodárnost meduňky lékařské

Written by Makawiel

Na meduňku nedali dopustit už naše babičky a možná i jejich babičky. Máme si z nich vzít příklad a zařadit ji do svých zásob?

Obsah

Co je meduňka?

Meduňka lékařská patří do čeledi hluchavkovitých. Vytrvalá rostlina dorůstá výšky 70-150 cm. Na vaší zahrádce ji dopřejte slunné místo s dobře hnojenou půdou. Jen si dejte pozor – meduňka má často tendenci se rozrůstat a zplaňovat tak své okolí.

Zkvalitněte svůj spánek čajem z meduňky

Čaj z meduňky zná většina z vás. Můžete k němu využít jak čerstvé lístky, tak jejich sušenou formu. Jde ruku v ruce s dochucením medem či jiným přírodním sladidlem a citrónem. Nápoj si uvařte večer, pomůže vám zklidnit organismus a aktivuje spánkové receptory mozku. Zároveň potlačuje stres – což další důvod, proč si ho uvařit – a to třeba už dnes večer. Ne nadarmo je také složkou většiny tablet pro lepší spánek.

Další možnosti použití

Co jste možná nevěděli, je fakt, že napomáhá zlepšit trávení. Pokud již tedy těmito obtížemi trpíte a máte dost fenyklových čajů nabízí se vám příjemná alternativa. Zkoušeli jste už meduňkový sirup? Je snadný na výrobu a v létě vás příjemně osvěží.

Stačí polovinu hrnce naplnit omytými lístky meduňky lékařské a přelít horkou vodou. Nálev nechte přes noc vylouhovat a sceďte. Nyní stačí dochutit cukrem a šťávou z citrónu a povařit do zhoustnutí. Horký sirup nalejte do vymytých skleněných lahví a po uzavření otočte dnem vzhůru. Pro delší trvanlivost zakápněte sirup alkoholem. Vhodný je rum nebo slivovice.

Skliďte ji včas

Nejlepší je sbírat meduňku ze své zahrádky na konci června, nicméně i to má svá pravidla. Trhejte lístky nebo celou zelenou nať před vykvetením rostliny, které nastává během července až srpna. Pokud se vám tato možnost nenaskytuje, můžete zajít do obchodu, kde se dá často koupit nebo poproste souseda, který ji na své zahradě pěstuje – má ji určitě nadbytek.

Máte nějaký osvědčený recept, ve kterém se objevuje meduňka?

About the author

Makawiel