Bylinná léčba

Bylinná léčba

Obsah

Léčba bylinkami – fytoterapie

Bylinná léčbaLéčivých účinků rostlin a bylinek si lidé všimli už před mnoha tisíci lety. Bylinná léčba (neboli fytoterapie) je tu od nepaměti. Jedná se pravděpodobně o nějstarší způsob a mnohdy také jediný dostupný způsob léčby. Podle archeologických nálezů z prehistorických sídlišť neandrtálců byl například řebříšek obecný nebo proskurník lékařský využívány k léčbě už před 60 tisíci lety. Pravděpodobně si lidé všimli, jaké rostliny požírají zvířata při určitých obtížích a zkoušeli používat rostliny metodou pokus-omyl. Silně vonící rostliny se vtíraly do kůže jako ochrana před hmyzem, k uvolnění od zdravotních obtíží, ke konzervaci či okořenění potravin, provonění obydlí a mnoha dalším účelům.

Stejné výsledky bylinné léčby

Dávné civilizace, které mezi sebou nemohly komunikovat, se shodovaly v užití bylin na konkrétní nemoc. Například po celém světě se maliny a borůvky používají proti průjmu, původní obyvatelé Asie i Ameriky přišli na to, že andělika lékařská se hodí k léčbě onemocnění cest dýchacích, a máta se všech kulturách používala a používá k podpoře trávení.

Byliny napříč historií

Šamani, starověké kultury, porodní báby a báby kořenářky, kláštěrní bylinné zahrady, rozvoj obchodu s kořením, první herbáře či počátky homeopatie – to vše mělo velký význam pro dnešní vědomosti a zkušenosti člověka s léčivými rostlinami. Zkrátka byliny nás provázejí od nepaměti, jsou jich tisíce, mají spoustu využití a dají se mezi sebou různě míchat a kombinovat. A kdo z nás někdy nezkusil meduňku na dobrý spánek, levandulový olej pro relaxaci, jitrocelový sirpu proti kašli nebo šípkový čaj při nachlazení?

Fytoterapie neboli bylinná léčba může pomoci při většině onemocnění včetně dlouhodobých. V některých případech může být použita jako doplňková nebo souběžná léčba nemocí. Tím dochází ke snížení dávek farmak. Obecně platí, že byliny pracují pomaleji než konvenční léky.

Bylinky nejen do čaje

Léčivé rostliny se používají ve formě nálevu, odvaru, obkladu, mastí, tinktur, kapslí a koupelí. Nejznámější a nejčastější způsob je odvar nebo nálev. Vždy by se člověk měl zajímat o vhodnosti užití dané byliny, jejích možných vedlejších či škodlivých účincích při nevhodném dávkování. Mezi léčivými a jedovatými rostlinami neexistuje ostrá hranice, především záleží na správném dávkování a správné diagnóze. Pozor také na kombinaci některých léčivých bylin s moderními léky (například dlouhodobé užívání třezalky tečkované ve vyšších dávkách může snižovat účinek hormonální antikoncepce). Velmi opatrně by k bylinkám měly přistupovat těhotné a kojící ženy, a také rodiče malých dětí.

Z bylin se pro léčebné účely využívají: květ, list, nať, kořen, plod, kůra, cibule a pupeny.

Byliny jako základ léčebných metod

Bylinná léčba je součástí mnoha léčebných metod a směrů. Bylinné čaje, masti, koupele či kapsle hojně používá ayurvéda, homeopatie (mikroskopické dávky léčivých rostlin), čínská medicína, aromaterapie, ale také moderní medicína.

Specifické metody bylinkové léčby, o kterých se na tomto portálu dovíte více, jsou například gemmoterapie nebo bachova květová terapie.

About the author

Makawiel