Bylinná léčba - fytoterapie - léčba bylinkami


Bylinná léčba

Léčba bylinkami - fytoterapie

Bylinná léčba Léčivých účinků rostlin a bylinek si lidé všimli už před mnoha tisíci lety. Bylinná léčba (neboli fytoterapie) je tu od nepaměti. Jedná se pravděpodobně o nějstarší způsob a mnohdy také jediný dostupný způsob léčby. Podle archeologických nálezů z prehistorických sídlišť neandrtálců byl například řebříšek obecný nebo proskurník lékařský využívány k léčbě už před 60 tisíci lety. Pravděpodobně si lidé všimli, jaké rostliny požírají zvířata při určitých obtížích a zkoušeli používat rostliny metodou pokus-omyl. Silně vonící rostliny se vtíraly do kůže jako ochrana před hmyzem, k uvolnění od zdravotních obtíží, ke konzervaci či okořenění potravin, provonění obydlí a mnoha dalším účelům.

Stejné výsledky bylinné léčby

Dávné civilizace, které mezi sebou nemohly komunikovat, se shodovaly v užití bylin na konkrétní nemoc. Například po celém světě se maliny a borůvky používají proti průjmu, původní obyvatelé Asie i Ameriky přišli na to, že andělika lékařská se hodí k léčbě onemocnění cest dýchacích, a máta se všech kulturách používala a používá k podpoře trávení.

Byliny napříč historií

Šamani, starověké kultury, porodní báby a báby kořenářky, kláštěrní bylinné zahrady, rozvoj obchodu s kořením, první herbáře či počátky homeopatie – to vše mělo velký význam pro dnešní vědomosti a zkušenosti člověka s léčivými rostlinami. Zkrátka byliny nás provázejí od nepaměti, jsou jich tisíce, mají spoustu využití a dají se mezi sebou různě míchat a kombinovat. A kdo z nás někdy nezkusil meduňku na dobrý spánek, levandulový olej pro relaxaci, jitrocelový sirpu proti kašli nebo šípkový čaj při nachlazení?

Fytoterapie neboli bylinná léčba může pomoci při většině onemocnění včetně dlouhodobých. V některých případech může být použita jako doplňková nebo souběžná léčba nemocí. Tím dochází ke snížení dávek farmak. Obecně platí, že byliny pracují pomaleji než konvenční léky.

Bylinky nejen do čaje

Léčivé rostliny se používají ve formě nálevu, odvaru, obkladu, mastí, tinktur, kapslí a koupelí. Nejznámější a nejčastější způsob je odvar nebo nálev. Vždy by se člověk měl zajímat o vhodnosti užití dané byliny, jejích možných vedlejších či škodlivých účincích při nevhodném dávkování. Mezi léčivými a jedovatými rostlinami neexistuje ostrá hranice, především záleží na správném dávkování a správné diagnóze. Pozor také na kombinaci některých léčivých bylin s moderními léky (například dlouhodobé užívání třezalky tečkované ve vyšších dávkách může snižovat účinek hormonální antikoncepce). Velmi opatrně by k bylinkám měly přistupovat těhotné a kojící ženy, a také rodiče malých dětí.

Z bylin se pro léčebné účely využívají: květ, list, nať, kořen, plod, kůra, cibule a pupeny.

Byliny jako základ léčebných metod

Bylinná léčba je součástí mnoha léčebných metod a směrů. Bylinné čaje, masti, koupele či kapsle hojně používá ayurvéda, homeopatie (mikroskopické dávky léčivých rostlin), čínská medicína, aromaterapie, ale také moderní medicína.

Specifické metody bylinkové léčby, o kterých se na tomto portálu dovíte více, jsou například gemmoterapie nebo bachova květová terapie.

Zdroj informací: Castleman – Velká kniha léčivých rostlin, Columbus, Praha, 2004

Související články

Tea Tree Oil – malý zázrak nejen při hojení ran

Trápí vás častá rýma, akné, štípance od hmyzu či nehojící se škrábance? Pořiďte si do domácí lékárničky Tea Tree Oil, který pomůže snad naprosto se vším. Jedná se o nejsilnější přírodní antiseptikum, které se získává z listů stromu Melaleuca alternifolie neboli kajeputu střídavolistého.

Eso, Bio, Eco a Evolution 2012

Blíží se daší ročník známého festivalu Esoterika, Biostyl, Ecoworld a Evolution. Pro všechny příznivce alternativního životního stylu, kteří se zajímají o různé obory alternativní medicíny, ezoterické metody, zdravou výživu a ochranu životního prostředí.

Rakytník - nenápadná ozdoba zahrad a vitaminová bomba

Možná ho máte na zahradě jako okrasný keř. Přitom svými léčivými účinky předčí i mnoho známých léčivých bylin. A právě na podzim se hodí rakytník sázet i sklízet.

Vyzrajte na podzimní počasí, uvařte si zázvorový čaj

Zázvor zaujímá výsadní postavení v orientální medicíně už více než 2,5 tisíce let. Pokud jste nachlazení nebo se chcete zahřát, když přijdete z procházky, zkuste zázvor.

Vědci se zaměřili na bylinné léčitelství v Africe

Dánští lékaři zkoumali několik bylin, které se používají v Tanzanii a pomáhají zastavit poporodní krvácení.

Léčba Alzheimerovy choroby skořicí

Podle izraelských vědců by skořice mohla být úpěšná v boji proti Alzheimerově chorobě.

Některé bylinné léky od pondělí v EU neseženete

Od prvního květnového pondělí nebude možné koupit v EU některé přípravky alternativní medicíny a bylinné přípravky.

NahoruPartneři: Zdravá výživa - počtení pro zdraví | Hemoxin - účinný na hemeroidy | Zbavte se depresí a úzkostí | Kosmetika online | Vitamíny a minerály od Stanley Bradleyho - Najít cestu k vysněné postavě na našem webu cviceniprozeny.eu. Možnost cvičení až 7 dní zdarma.