Aromaterapie

Růže jako lék? Samozřejmě – přesvědčte se sami!

Written by Makawiel

Růže je často považována za symbol lásky a vášně, tato krásná květina má však i řadu užitečných vlastností. Pojďme se tedy podívat, s jakými potížemi nám růže může pomoci.

Vliv růže na tělo

Již v dávné historii, konkrétně ve starověkém Římě, byl esenciální olej z růže ceněn pro své antibakteriální účinky. Látky obsažené v této rostlině mají skvělou schopnost čistit rány a hojit záněty. Okvětní lístky se dají využít nejen pro výrobu oleje, ale také jako ingredience pro domácí pleťovou vodu. Ta zklidní pokožku a přispívá proti stárnutí pleti. Obecně se dá říci, že blahodárné účinky silic květů ocení především ženy. Pomáhají totiž zmírnit bolestivou menstruaci a upravit pravidelnost menstruačního cyklu. Pravidelným užíváním oleje můžeme dosáhnout vyrovnání hladiny hormonů.

Vliv růže na psychiku

Při již zmíněném menstruačním cyklu kromě tlumení bolesti může aromaterapie růží také uvolnit napětí a odbourat stres. V malém množství růžová vůně pomáhá od bolesti hlavy, je však třeba dbát na dávkování, protože příliš mnoho oleje by mohlo naopak bolest přivodit. Celkově je působení tohoto produktu pozitivní, otevírá lidskou mysl, zlepšuje náladu, lze ho použít také jako antidepresivum. Může být dokonce využit i jako afrodiziakum.

Získávání růžového oleje

Olej je získáván destilací čerstvých okvětních lístků. Lze ho produkovat jen ze tří druhů růží – damašské, stolisté a galské. Na jeden litr výsledného produktu je potřeba 5 000 kilogramů květů, z čehož vyplývá, že se jedná o velmi drahý artikl. Z toho důvodu najdeme růžovou esenci převážně v koncentraci 5 %, kdy je doplněna rostlinným olejem či alkoholem. Takové množství je však zcela dostačující pro využití benefitů růží.

Nejenže se jedná o nádhernou rostlinu s velice příjemnou vůní, má také nezanedbatelné harmonizační účinky a proto věřím, že růžové aroma vaší domácnosti jen prospěje.

About the author

Makawiel