Aromaterapie

Éterické oleje

Éterické, aromaterapeutické oleje

Aromaterapie je terapií, která k prevenci nemoci a obnově harmonie používá éterických olejů (tzn. rostlinné silice, které jsou v rostlinách a z nich se extrahují).

S vonnými oleji se pracovalo už před 5000 lety v Egyptě, ve starověku se vonné oleje používaly k masážím před 4000 lety, zmínky o vůních a masážích najdeme jak jinak u Řeků a Římanů.

Základem éterických olejů jsou rostlinné silice. Ty jsou obsaženy ve květech, plodech, listech, kořenech rostlin. Éterické oleje jsou těkavé a silně koncentrované aromatické látky. Silice nejsou mísitelné s vodou. Dobře se rozpouštějí v rostlinných olejích, v medu, v lihu, a mléce.

Každá vůně daného oleje má svou specifickou funkci, která působí na psychiku i zdravotní potíže daného člověka. Éterické oleje se, až na výjimky, nesmí používat neředěné na kůži. Na vdechování rostlinných silic by si měly dát pozor těhotné a kojící ženy, stejně tak osoby s chronickou nemocí. O vhodné silici pro vás se raději poraďte s odborníkem. V České republice působí Asociace českých aromaterapeutů.

About the author

Makawiel